Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: Sessizlik niye

Sessizlik niye 20 Ara 2021 18:55 #41

• garip
  • garip Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 951
  • Teşekkür Sayısı: 383
  • Başarı: -55
asıl konuyu atladık sn gezenti, bu 3 mü 4 mü kaç dernek var, bu dernekler bakanlıkla ya da başka makamlarla yapılan görüşmelerde yalnızca üye sayıları ve üyelerinin kurumlarındaki öğrenci ve çalışan sayısını mı söylüyorlar referans olarak yoksa "efendim biz 2500 küsur kurum, yüzbinlerce öğrenci bilmem kaç bin çalışan adına" diye mi söze başlıyorlar ya da dosya sunuyorlar? eğer yanıt b şıkkıysa ne demeli???
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: gezenti

Sessizlik niye 20 Ara 2021 20:01 #42

• Obey
  • Obey Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 249
  • Teşekkür Sayısı: 75
  • Başarı: -14
Şu çözümsüzlük tartışmasını bir kenara bıraksanız da çözüm önerileri sunsanız olmaz mı? Gücünü gösterme derdine düşmüş bir iktidar, kim, ne isterse veriyor. Bu zamanda taleplerinizi kabul ettiremezseniz, sonraki süreçte gerçekleştirme şansınız yok.

Bizde de süreç çok farklı işlemiyor, bir nevi laciverti. Ama bizim tek güvencemiz hükümetin 4 milyon memuru küstürmek isteyemeyecek olması...

Sizler işin içinden nasıl çıkarsınız bilemem fakat kurumlarınızda çalışan öğretmenlerin, çocuklara ayırması gereken zaman ve enerjisini '' biz ne olacağız, ne kadar alacağız, zam yapacaklar mı?'' diyerek harcatmaya kimsenin hakkı yok. Buna sebep olan siz değilsiniz fakat, sizleri temsil edenlerin de bu soruna, kurumların ve öğretmenlerin gelir kaygısına kalıcı bir çözüm üretmesi şart. Bu kaygı giderilmedikten sonra ne eğitimin niteliği, ne de özel sektörde kariyer planı konuşulamıyor.

Her sene olan zam tartışması yine günü kurtarmaktan başka bir şey değil. Bu derneklerde görüşmeleri yürüten kaç kişi? Tüm sorunları görüp, anlayıp, anlatabileceğini düşünüyor musunuz? Sıkıntıları anlatıyorsunuz da burada kendi çözümünüzü de kendiniz üretmeniz gerekiyor. Devletin dili yazılıdır. İllaki bir eylem planı vardır fakat sizleri temsil eden dernekler maalesef ki gözde büyüyemiyor. Şu dernekler, üyelerinden sıkıntılarını, zorluklarını anlatan bir yazı alsa, her kurum 1 A4 yollasa bile görüşmelerde neyin temsil edildiği anlaşılır. Sayıyı söylemekle göstermek arasında çok büyük fark vardır. Dosya ne kadar kalınsa, sorun o kadar büyük olur ve dikkat çeker.

Kapı arkalarında, bizdeki sarıcıklar gibi al gülüm, ver gülüm anlaşmalarla kimsenin karnı doymaz. Biz aldık biz yaptık mantığını da bir kenara bırakın. Bir de zamanında en çok eleştiriyi yapıp şimdi dernek fedailiği yapmaya çalışanlar oluyor. Sözüm ona, derneklere sallamak evet çok kolay, ama bu devirde derneklerin içi boş sallamaları daha kolay...

Son olarak;

1800'e çalışan arkadaş varsa gelip benim materyalleri hazırlasın, ben daha fazlasını vereyim. Muhalefet olacağım, kurumları karalayacağım derken şu paraya çalışan öğretmen var diyerek mesleğin itibarını nasıl ayaklar altına aldığınızın farkında değilsiniz. Bunu söyleyen eğitimci olacak bir de. Yazıklar olsun.
Öğretmen bir kandile benzer, kendini tüketerek başkalarına ışık verir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: yetis, garip

Sessizlik niye 20 Ara 2021 21:07 #43

• gezenti
  • gezenti Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 236
  • Teşekkür Sayısı: 160
  • Başarı: 0
Sayin garip tabi ki 3 bin kurum 70 bin calisan 400 bin çocuk aileleriyle beraber bir kac milyon adına gorusuyorlardir. Ben üyesi değilim ama üyesi olanlar yazsınlar. Mesela x derneğin bu süreçte yol haritası ne.üyelerini bu yol haritası doğrultusunda bilgilendirdi mi? Gündemi olduğu için soruyorum ücret artış talepleri nedir? % kac istiyorlar? % de kaça razı olacaklar? İstedikleri yüzdelik olmazsa ne gibi bir eylem planları var? Zam döneminden bağımsız olarak mesela standartlar yonergesinde zorunlu olan bep odasının islevi nedir? Sayin ! Bakanlığa soran bir tane dernek var mi? Çocuğun eğitim modüllerini Ram belirliyorsa biz bu odada langırt mi oynayacağız? Özel eğitimin, çocuk gelişiminin temellerini oluşturan psikoloji bölümü ve psikologlar usul usul devre dışı bırakılırken hangi dernek ne yapti da bizim haberimiz olmadı.

Çözüm önerileri çokça yazıldı burda. Başta ödeneğin aileye verilmesi olmak üzere, garanti ücret belirlenmesi, kurumların 100 er lira toplayarak, sosyal medya platformlarina ilan vermesi, kamuoyu oluşturması, bu işi de şeffaf bir şekilde yurutecegini düşündüğüm şahsen hiç tanımadığım sayin tartanc, sayın garip, sayin barış in ve istekli diğer katılımcıların yürütmesi. Talepler karşılık bulamadığında gerekirse uyarı niteliginde günlük kapatmaların gündeme alınması, 1800 tl ye çalışanlar dışında:) aklı başında öğretmenlerin sürece katılması, evine kömür makarna yardimi almadan, bugun günüm var çocuğu getirmiyorum demeyen, ailelerin de katilimi ile dertlerimizi anlatabiliriz diye düşünüyorum.
Son Düzenleme: 20 Ara 2021 21:09 yazan gezenti.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: garip

Sessizlik niye 21 Ara 2021 00:09 #44

• garip
  • Platin Uye
sn gezenti, serzenişim sanırım tam anlaşılamadı. 4 derneğin her biri görüşmede 3700 kurum adına geldik diyorsa toplamı neredeyse 15.000 kurum yapar çalışanları ve öğrencileri saymıyorum. örneğin x derneğinin 150 üyesi varsa nasıl 3700 sayısını telaffuz eder? 150 kurum adına demesi gerekmez mi? şahsen ben benim kurumum adına pazarlık yapılmasını istemiyorum, kurumumun kapalı kapı arkası konuşmalara meze edilmesini de kabul etmiyorum. dernekler bu sayısal icazetleri nereden alıyorlar? ya da bakanlık temsilcileri sormuyor mu, her gelen dernek 3700 kurum diyor, tüm kurumlar tüm derneklere de üye mi???
obey çok önemli 2 konuya değinmiş anlayan anladı sallayanı da yakalayanı da...
bu arada erken seçim sürecinde yüzde 50'ler havada uçuşurken özel eğitimin nasibine de yüzde 25 gibi bir oran düşecekmiş, 35' e razı olanları tatmin edebilecek bir oran kanımca...
Son Düzenleme: 21 Ara 2021 00:12 yazan garip.

Sessizlik niye 21 Ara 2021 07:17 #45

• waramiral
  • waramiral Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 516
  • Teşekkür Sayısı: 297
  • Başarı: -9
Bu ekonomik koşullarda bize verilecek zam oranı kuculup batma ile karşı karşıya bırakabilir.
Örneğin bir kurum sahibi hocamla görüşmemde bana şu verileri paylaştı.
Kurumunda 120 öğrenci kayıtlı
Toplam personel 15
Mazot gider 8 bin
Kira 10 bin
Diğer 5000 Di.
Sayiyordu daha durdurdum.

Gelen öğrenci sayısı 70 e inmiş
Hesap yaptım grupları da işin içine katınca dedim ki hadi 70 bin ödenek alsın.
15 personel hadi asgari ücretten gösterip suç işlesin.
Hadi mazot iki katına çıktı kira aynı kaldı Diğer giderler de aynı kaldı diyelim.

Maaş sgk 90
Kira 10
Mazot 15 bin
Diğerleri aynı kalsın 5 bin.
120 bin gideri olup 70 bin geliri olan bir kurum ne yapar???
İlk olarak küçülmeye gider.
15 personeli kaça düşürmesi lazım???
70 öğrenci için 2 fizyoterapist 2 öğretmen yeter fazla bile. Kendisi müdür oldu 1 de rehber öğretmen,
1 şoför, 1 usta ogretici, 1 servis ablası, 1 de temizlik görevlisi. Yeme içme de yok diyelim
Kendisi haric 9 kişiye indirdi. Peki 9 kişiyi yine suç işleyip asgariden gösterdi diyelim???
9×6 54 bine düşürdü.
Sgk ve maaşı kurtardı.
Kirayı indiremez 10 bin o.
Diğer giderleri değiştiremez 5 bin o
69 bin gideri oldu. 70 bin geliri.
Kaldı ki burda yazılmayan ne giderler var bunu sektördeki herkes biliyor.
Bu kadar kurumlara sallayan arkadaşlar!
Sen kurum sahibine sallamaya devam et. Olan yine personele olacak. Haa kuculmesin kapatsın mi???
9 kişi daha işinden olacak. Hadi gitsin de, başka yerlerde iş hazır zaten değil mi!!!
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: yetis, türkiyem, MTD

Sessizlik niye 21 Ara 2021 07:43 #46

• waramiral
  • Platin Uye
Gelelim konuya. Asıl bizi kurtaracak olan oran falan değil kalıptir. Yani asgari ücret istemek hakkımız ama yarısına sabitleme yapılsa her sene biz bu sıkıntıya girmeyiz. 2022 de kimse ne yapacağını bilmiyor.

Sesimizi duyurmak için Twitter etkinlikleri yapılıyor. Başarı tam sağlanamadı ama gereken herkese emin olun mesajlarımız ulaşıyor. Onların sessiz kalmasının nedeni ise sesimizin cilizligindan. Bu cilizligi nasıl mı yüksek sese donusturebiliriz???
Bi defa herkes Twitter kullanıp etkinliklere katılmalı. Personeline şeffaf bir şekilde konuşmalı ve durumu anlatmalı. Asgari yükseldi diye halay çeken bazi personeller onu bile alamadan işinden olma riskiyle karşı karşıya. Henuz farkında bile değiller. Yazık! Bunu bilmeli ve elini taşın altına koymalı. Veliler bilgilendirilmeli ve onlardan da bu konu hakkında destek istenmeli. İşte o zaman sesimiz duyulur.
Dernek olaylarına girmiyorum ama bugün eğer telafi gibi bir olanagin varsa (sana söylüyorum başıni kuma gömmüş kurucu kardesim) yine derneğin başarısıdır. Buna benzer unutulmuş olan bir çok düzenleme yine derneğin başarısıdır. Tamam geçen seneki zam oranında da çabaladilar. Olmadı. Kizmadik mi kızdık ama onlar en azından boseyler için uğraştı sen naptin???
Ver bana net asgari ücretin yarisini.
Ben kendi adıma ne yaparım:
1- eskiden ortalama 6 öğrenciden aldığımız ödeneği yine öğretmene teslim ederim. Bu dediğimle birlikte Brüt ne yapar 12 bin küsür. Net olarak eline en az 8 bin geçer. Hakkidir zaten vicdanli egitimcinin. Helali hoş olsun. Öderim 5 bin prim ve vergisini bana koymaz.
2- ekstradan yardımcı personel alır asgari ucret maaş veriririm her işim daha kolay yürür.
3- yaptığım yatiririmimi korurum. Geleceğe umutla bakmami sağlar.
4- Bana kamera vs. Değil kurumun başına memur dik yine razıyım. (Buna şimdi de razıyım her yerde de söyledim.)
5- kendi binami yaptırırım içimde uhde kalan eğitim ortamını sağlarım materyallerimi her ay guncellerim vs.

Sen, derste kamerayla foto çeken öğretmen kardeşim!
1 Tweeter atmadan anca Diğer sosyal ortamlarda ekmek yediğin yerin arkasından salla. Sektöre düşman kesil.
O zaman da aldığın parayı sana helal değil haberin olsun. Seni çalıştıran kurum sahibine acımıyorum beter olsun. Senin derse girdiğin bile haram. O parayı boşuna alıyor ve sana da veriyor. Hırsızlığı birlikte yapıyorsun ve bana az verdi diye ağlıyorsun.

Kısacası bu maddeleri yapmayan kendi payına ŞEREFSİZDİR.
Ama bana 862 tl verip ben yine 8 öğrencinin ücretini personelime brut olarak veriyorsam 2 öğrenci fazladan veriyorum demek. Kimse de kusura bakmasın. Ben bu şartlarda elimden geleni yapıyorum..
Sen elinden geleni yapmıyorsan yarın zam oranı açıklandığında da kurumun kapandığında veya personel olarak işsiz kaldığında gıkını çıkamayacaksın.
Anlayana...

İdrak-i maali bu küçük akla gerekmez
Zira bu terazi bu kadar sikleti çekmez
Ziya PAŞA
Son Düzenleme: 21 Ara 2021 07:56 yazan waramiral.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: yetis, türkiyem, MTD

Sessizlik niye 21 Ara 2021 08:48 #47

• garip
  • Platin Uye
sn waramiral,
kendi durumunuzu paylaşmak varken neden bir kurumu sahibi arkadaşınızın anlattığını (ki rakamların hepsi doğru) paylaştınız anlayamadım. uzun uzadıya yazmanıza gerek yoktu, özetle diyorsunuz ki dernek/ler 20 yılda bir çok başarıya imza attı (onların açarsanız sevinürük) ama nedense bir tek somut örnek olarak geçen yıl yapılan yüzde 9 artış+ telafi diyorsunuz! yani yine benim sözüme geliyorsunuz. yalnızca para! para! para! nitelik ???
sanırım asıl kafayı kuma gömen sizlersiniz. sizi önümüzdeki günlerde aileler ve stk'lardan oluşan bir platformun bakanlıkla toplantısına davet edeyim bizim kontenjanımızdan. 20 yılda neler kotarıldığıyla 3 ayda neler başarılacak kulaklarınızla duyun.
ben baştan adını koydum , bu sistem kökünden değişmeli, ücret ya aileye ödenmeli ya da biz tabelalarımızda yazdığı gibi gerçekten "özel" olalım, tabelalarda, antetlerde değil! o nedenle derneklerin patinajlarını çok umursamıyorum. sizlere başarılar...
Yıldız arayıp gökte nice turfa müneccim
Gaflet ile görmez kuyuyu reh-güzârinde
Ziya Paşa

Sessizlik niye 21 Ara 2021 09:56 #48

• waramiral
  • Platin Uye
Sn. Garip benim durumum da kötü. Fakat o arkadaş işin içinden çıkılmaz bir durum yaşıyor. Ben de geneli daha rahat anlatmak için 'tanık gösterme ' yi kullanmış bulundum. Umarım kızmamissinizdir:)

Ayrıca ben de dayanamayıp konudan ve içerikten saptim farkındayım ama artık konu da içerik de bu oldu. Elimden geldiğince çözüm önerileri sunmaya da çalıştım.

Bu kadar açıklama yaptım. Siz laftan sözden anlayan birisiniz, ki anlamışsınızdır.

Para para para. Burada eğitimi tartışmak isterim fakat bunu tartışmak için sabahlar akşamlar bitmez. En ince ayrıntısına girmemiz lazım. Bunu da biliyorsunuzdur.

Dernek meselesine gelince ben yine kısa kesmek için bir örnek verdim. Vereceğim diğer örnekleri sirf bunu da isiniz gücünüz para deme diye vermiyorum çünkü vereceğim örneklerde kullanacağınız çevireceğiniz çok şey var. Bakış acınızı biliyorum. O topa girmem. Kurs olayını ben Başarı olarak görmüyorum siz bunu bilin yeter.

En Ram in raporuna göre değil öğrencinin ihtiyacına göre eğitim veriyorum. Yıllardır bunu yaptım. Benim en az yılda 100 seans ücret alıp, cok daha fazlasını verdiğim çocuğa 15 dk inceleyip rapor çıkaran bir görüşe zaten katılmam. Ben ve ben birimi kurulum neye karar verirse ona. Ayrıca işitme engelliler öğretmeninin fizik raporu için 15 dk bakıp karar vermesi de bana oldukça ters. O konu hakkında da 2 adet fizyoterapist arkadasim ne karar verirse de onlara katılırım.
Kisacasi
Napolyonun dediği gibi;
'insan kendinde olmayanı ister'
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: MTD
Sayfa oluşturma zamanı: 0.495 saniye
Sistem Kunena Forum