Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: MEB ÇATISI ALTINDAN ÇIKMAK

MEB ÇATISI ALTINDAN ÇIKMAK 12 Oca 2022 18:04 #9

• hida
  • hida Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • oldum diyen solmustur
  • Gönderiler: 124
  • Teşekkür Sayısı: 12
  • Başarı: -2
sende uslup sikintisi var sizler gibi cok
var.bugune dek% 6 7 zam simdi 2 haneliden oteye gecti.hala konusuyorsunuz satilik kurumunuz varsa hemen alalim diye yazdim. bu cocuklardan aldiguniz herbir haksiz kazanc ya sizin kendi cocuk ve esinizden cikacak yada aile bireylerinizden.oyle sark kurnazligi yapip sonra kravat takip luks otomobillerinize binip ahkam kesmeyin asil kurum acacaklara parasi olan degilde liyakati varmi ona bakmali. .öğrenciye kelle devletten tut çalışan herkese camur boy boy masallah sende var bide saksak etmisler sana.iyice cosmussun.sen avrupa ve abd ram testor sürelerini gördünmü okudunu mu.servisi ücretsiz yapan siz kurum sahilplerisiniz.kimseye b.. atma.burasi senin kurumun degil kimseyi hizaya çekemezsin.ogretmenlerin sekreterin çalışan temizlikçinin maaşında gözü olan beceriksiz takımların öncüsüsün.buradaki birkaç kurum sahibi istisna.ama senden cok var.kan emici tayfalarınız ve sizler olmadık yerlere hediye alip rüşvet veren sen ve senin gibi olanlar.burada tek dürüst kim biliyomusunuz devletin size vaadettiği tutarınızı vadesinde ödemesi.yeter artık asıl sizlerin eline düştüğümüz icin yazik bize 2017 da merdiven altı kolejler patlayınca bu yıl hepsi döküldü.asıl sizler icinde standart yeniden düzenlenmeli ve kazanılmış olan o kömüründen bozma kurumlar elverişsiz ortamlar kapatılmalı.
Sev Kardeşim
Son Düzenleme: 12 Oca 2022 18:08 yazan hida.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: rassmuss

MEB ÇATISI ALTINDAN ÇIKMAK 12 Oca 2022 18:28 #10

• hida
  • hida Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • oldum diyen solmustur
  • Gönderiler: 124
  • Teşekkür Sayısı: 12
  • Başarı: -2
MEB'in bize yaptığı en büyük kötülük, iyisi kötüsü demeden herkesi asgari standarda indirdi. Bize simit parası ödeyip hamburger vermemizi bekliyor. Sonuçta ya kıymadan çalıyoruz, ya ekmeğinden, ya mayonezinden... Gerçekten hamburger satmak isteyenin de önünü kesiyor.[/quote]

Bizlerde bunun farkindayiz.calisanlar kuruculari kurucular çalışanları koytuluyor.istedikleri zaman biz bir aileyiz istemedikleri zaman siz bize ortakmisiniz"bizler olmasak ac kopeklersiniz" söylemleri haksizliga ugrayan calisanda sikayet ettigi zaman ilgili merciye kendilerinin yaptigi illegalligi soylemeyip ogretmeni calisani kotuleyerek baska biryerde calismasini engelliyor.esitlik kimse istemiyor olmasin da zaten fakat adilane bir ortam olmadan haksızlıkların hepsi bizi bulacaktır.
Sev Kardeşim

MEB ÇATISI ALTINDAN ÇIKMAK 12 Oca 2022 23:08 #11

• Cemil.54
  • Cemil.54 Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 153
  • Teşekkür Sayısı: 13
  • Başarı: -26
Kesin çözüm rehabilitasyon merkezlerinin kökten kapatılmasıdir. Bu sayede soygun, yolsuzluk ve de hırsızlık duzeni bitecektir bu sektorde. Yoksa asla bitmez . Bu sektör artik kokmustur, pis pis kokular artik her tarafı almıştır. Meb de , maliye de, devletin her kurumu da bunu biliyor. Herkes biliyor.

MEB ÇATISI ALTINDAN ÇIKMAK 13 Oca 2022 03:43 #12

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
scayking yazan:
Bazı gruplarda akıl tutulması yaşayalar var. Ek zam almak imkansız olduğundan derneklerin seans sayısının artırılmasına yüklenmeleri gerekirmiş miş miş!

Bunu söyleyenlerin kafasının anlayamadığı konu şu:

Biz idari olarak MEB'e
parasal olarak Maliyeye bağlıyız.

Maliye bakanlığı bu işe bir para ayırıyor. 8 seans olmuş, 18 seans olmuş, 1 seans olmuş hiç biri maliyenin derdi değil. Ben 10TL veririm, sen ne yaparsan yap diyor. Bu paranın üstü beni ilgilendirmez diyor.

MEB ise sen bu 10TL ile şunu bunu yapmak zorundasın diyor.

Seans sayısının arttırılmasını isteyen arkadaşlar açık Bütçe Talimatını okusunlar. Orada seans adetiyle ilgili bir şey yazıyor mu? Şimdi yarın MEB çıkıp 8 değil 18 seans olacak dese Maliye yine aynı parayı verecek. Seans sayısı arttı diye ödeyeceği parayı arttırmayacak.

Bu işin artık tek bir çözüm yolu kaldı. MEB'in aynı hastanelerde olduğu gibi belirlenen seans ücretinin dışında ücret alınmasına izin vermesi. Bu iş zararına yapılacaksa devlet kendi yapsın. Özel yapılacaksa da kurumlar kendi hesabını kendi yapsın. İster seans ücretini 50TL ister 500TL yapsın. Veliler de ölçüp biçip tartıp kimden hizmet alacağına kendi karar versin.

Bu sürecin bizi nereye götürdüğünü bazı "eğitimci geçinen" kişilerin de kafası basmıyor. Bugün en kıymetli personel yeni mezun ve sertifikalı eğitimciler. Çünkü en ucuz onlar çalışıyor. 10-20 senelik deneyimli eğitimcinin, uzman veya doktoralı eğitimcinin kıymeti yok. Çünkü derse hangisi girerse girsin aynı parayı ödüyorlar. Niye millet daha iyi eğitim vereceğim diye kendini zora soksun ki...
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: scayking

MEB ÇATISI ALTINDAN ÇIKMAK 13 Oca 2022 09:36 #13

• garip
  • garip Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 951
  • Teşekkür Sayısı: 383
  • Başarı: -55
barışltd: Bu sürecin bizi nereye götürdüğünü bazı "eğitimci geçinen" kişilerin de kafası basmıyor. Bugün en kıymetli personel yeni mezun ve sertifikalı eğitimciler. Çünkü en ucuz onlar çalışıyor. 10-20 senelik deneyimli eğitimcinin, uzman veya doktoralı eğitimcinin kıymeti yok. Çünkü derse hangisi girerse girsin aynı parayı ödüyorlar. Niye millet daha iyi eğitim vereceğim diye kendini zora soksun ki...[/quote]

özel eğitimde bakanlığın kurumları getirdiği nokta yukarıdaki 2 cümlede özetlenmiş. benim daha önce 37 ekran tüplü yumatu ile full hd 140 ekran sony tv'ye aynı ücret ödeniyor dediğim, sizinse hamburger örneğinde özetlediğiniz gibi.
ben de seans sayısının arttırılması gerektiğini savunuyorum eğitimin niteliği açısından. yani 40 yaşındaki zihinsel engelli bireyle 3 yaşındaki otizmli çocuğa aynı modül, aynı seans sayısının yanlışlığını yazdım. erken dönemde çocukların daha yoğun özel eğitim desteği alması gerektiğini. orada seans ücretleri aynı kalsın demedim. ücretlerin çok çok düşük olduğunu hep söyledim. ben ödemenin seans sayısı baz alınarak yapıldığını biliyordum. eğer sizin dediğiniz gibiyse, bunun değişmesi için mücadele edilmeli...
Son Düzenleme: 13 Oca 2022 09:37 yazan garip.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: scayking, barisltd

MEB ÇATISI ALTINDAN ÇIKMAK 13 Oca 2022 10:24 #14

• gezenti
  • gezenti Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 236
  • Teşekkür Sayısı: 160
  • Başarı: 0
Herkese selam ben yine aynı durduğum yerdeyim. Bir şekilde bu duruma tepki verilmezse ozel eğitimin sonu gelecek. Bir ozel eğitim uzmanı olarak en son isteyecegim şey bu olur ( para , kurum , falan umurumda değil, bilmeyenler için kısa özet geçeyim bu konudan yürümeye kalkmasın kimse: benim kurumum tek programli kurumumda servis yok, rapor tarayan/arayan/yenileyen çalışan yok.hastane Ram önlerinde bekleyen kimsem yok, okul ziyaretlerini sadece öğrencimizin kayıtlı olduğu okulla bilgi alışverişi üzerine kurarız. Gecen Aralık ayı kayıtlı öğrencilerimin %35 i gelmemiş öğretmen başına 10 ogrenci faturalandirmisiz. Neyle geciniyorsun diyene de kurumdan değil cevabı yeterli olsun)

Ozel egitim yıllar öncesine göre cok yol katetti. Epey zihinde muhteşem dönüşümler sağlandı. Zincirle bağlanan, odaya kapatılan köyün delisi muamelesi gören bireylerden bu bireylerin de egitim alabileceğini inanan epey kazanim birikti. Bunda şüphesiz rehabilitasyon merkezlerinin ciddi islevi var. Yıllarca " iyi bir egitim almazsa bile sosyalleşme adına dahi olsa evden dışarı çıktı çocuklar. Simdi bu kazanımların iyi eğitimle taclanmasi gereken dönemlerde para yüzünden hem kurucu hem eğitimci şikayetçi. Ve bundan büyük ölçüde ailelerin haberi yok. Herkes kabul etmeli ki -cemil dahil ???? - bu iş de diger bütün isler gibi para ile yapılır. Elini taşın altına koyan çok kazanır, risk almayan az kazanır. Tabi bu paylaşımın adil olması önemli. Simdi öyle bir hal aldı ki kurumumdan elde ettiğim geliri geçimim için kullanmadığım halde kurumum ayakta kalsin diye ekstra para bulmam lazım. Ben kapatır giderim. Ama özel eğitimin zihniyet olarak 20 sene öncesine dönmesine sessiz kalmakta istemem. Devam edecek....
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: barisltd, Ata99, Empati21

MEB ÇATISI ALTINDAN ÇIKMAK 13 Oca 2022 11:07 #15

• gezenti
  • gezenti Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 236
  • Teşekkür Sayısı: 160
  • Başarı: 0
Bu yüzden önceki yazımı yenilemek isterim. Yoksa ozel egitim ve rehabilitasyon merkezleri tekellesecek ve işler daha da kötüye gidecek (yıllardır süren kazanımlar kaybedilecek. )

Kavga etmenin zamanı değil. Ben dahil bazılarımız uyarmıştı. Ama olsun. Simdi ben önerimi yenileyeyim. Sayın tartanc, sayn garip sayin baris hadi elimizi taşın altına koyalım. Ulasabildigimjz her kurum her ilden belki hir temsilci dernekler üstü bir hareketle 100 er tl katkı ile sosyal medya ve diğer kanallar ile burada oluşturulacak başlıklar ile kamuoyu oluşturalım. Herkes katkı sunabilir. Bu üç isim şahsen tanımadan güvendiğim buradaki pek çok kişinin de güvendiğini düşündüğüm isimlerdir.

Ram raporları eski yeni ayrımı olmaksızın bir yazi, yönerge, herneyse talim terbiyenin son programları ve tüm modülleri içerecek şekilde mebbis de guncellenmelidir.

Çocuğun egitim modülüne Ram değil kurum bep kurullarınca karar verilmelidir.

Grup eğitimi her çocuğa tanimlanmaldir.

Aylık 1 derse dahi gelen öğrenciye tam fatura kesilebilmeli, telafisi sonraki ay/ aylarda belgelenmelidir.

Teftislerdeki bürokrasi son bulmalı, egiitm merkezli teftisler talep edilmelidir.

Uygulama tebliğinden seans sayısı yazmadığı için kurumlara ilan ettikleri ücret bazında seans sayısı belirleme hakkı verilmelidir. Ödemeler kurumlara değil ailelere yapılmalıdır. Aileler gerekiyorsa üste ücret vererek hizmeti satın almalıdır.

Servis giderleri için ailelerden katkı alınmalıdır. ( bakanlik böyle bir talebi asla karsilamaz)

Bu taleplere paralel olarak öğretmen özlük hakları iyilestrilmelidir.

Bu talepler için gerekirse uyarı kapanmalari planlanması ogrenciler ve ailerle kamuoyu oluşturulmalıdır.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: ozal24, garip, Ata99

MEB ÇATISI ALTINDAN ÇIKMAK 13 Oca 2022 11:20 #16

• garip
  • garip Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 951
  • Teşekkür Sayısı: 383
  • Başarı: -55
sn gezenti,
düşünce ve önerileriniz için teşekkürler. bir çoğuna katılıyorum. ancak eğriye eğri dediğim için ben dernekler nezdinde kara listedeyim, whatsapp gruplarında benim aleyhimde birbirlerine uyarıda bulunuyorlar, toplantılarda bazen gündem maddesi oluyorum, birbirlerine mesaj atıp benim kim olduğumu araştırıyorlar, falan filan... sizin oluşumunuza zarar vermemek adına baştan affımı istiyorum.
saygılarımla...
Son Düzenleme: 13 Oca 2022 11:21 yazan garip.
Sayfa oluşturma zamanı: 0.311 saniye
Sistem Kunena Forum