Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Sitemizden Duyurular

BAŞLIK: RESMİ GAZETE DEĞİŞİKLİK

RESMİ GAZETE DEĞİŞİKLİK 15 Oca 2017 15:25 #49

• ALTINKESEN
  • ALTINKESEN Kullanıcısının Avatarı
  • Junior Uye
  • Gönderiler: 35
  • Teşekkür Sayısı: 23
  • Başarı: -7
İ ş) Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi açacaklarda kurucu gerçek kişi ise kurucunun, kurucu tüzel kişi ise kurucu temsilcisinin üniversitelerin eğitim fakültelerinden mezun olduğuna, öğretmen/uzman öğretici olarak atanabileceğine veya herhangi bir özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde en az üç yıl eğitim personeli olarak çalıştığına dair belge.

Buradaki ifade net tabi anlamak isteyene

İki şarttan herhangi birini taşıyanlar kurucu temsilcisi olabilecek

Yönetmelik der ki

1-Tüzel kişilerde kurucu temsilcisi olacak kişi eğitim fakültelerinden mezun olacak Ve eğitim fakültelerinden mezun olan bu kişiler özel eğitim merkezlerinde öğretmen/uzman öğretici olarak atanabilme şartını taşıyacak. Hem Öğretmen olacak hemde atanabilme şartını taşıyacak.tüm eğitim fakültesi mezunlarını kapsamamaktadır. Alan mezunu özel eğitim öğretmenlerini (işt, zihin vb), uzm öğreticileri(sertifikalı sınıf öğr, okul öncesi öğretmeni vb) ve sertikasız okul öncesi öğretmenlerini kapsamaktadır.

2-Veya herhangi bir özel eğitim merkezinde 3 yıl diye devamederek ikinci bir seçenek sunmuş yönetmelik yani bu kurumlarda 3 yıl çalışmış eğitim personeli yani az önce saydığım meslek elemanlarına ilaveten bu kurumlarda eğitim personeli olarak adlandırılan psikologve fizyoterapistlerede 3 yıl çalışma şartıyla kurucu veya kurucu temsilcisi olma hakkı tanınmıştır
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

RESMİ GAZETE DEĞİŞİKLİK 15 Oca 2017 15:34 #50

• mercan23
  • mercan23 Kullanıcısının Avatarı
  • Kıdemli Uye
  • Gönderiler: 60
  • Teşekkür Sayısı: 3
  • Başarı: 0
Ben bunu üzerime alınmıyorum.2006 öncesi ülkemizin önemli üniversitelerinden mezun oldum.Eğitimle ilgili olarak Gazi üniv.den pedogojik formasyon belgesi aldım.benden bir yıl önce mezun olanlar sınıf öğretmeni olarak devlette şuan öğretmenlik ve idarecilik yapıyorlar.Yaptığım işden memnun olmadığım için eğitim sektörüne geçtim.2.5 yıl vekil öğretmenlik( 1.5 yılı köy de) 3 senede ücretli öğretmenlik yaptım.(sınıf,türkçe,sosyal bilgiler farklı ilçelerde)daha sonra özel eğitime geçip müdür yardımcısı oldum.O zamandaki yönetmeliğe göre.Kurum müdürümüz emekli özel eğitimciydi.Duayen bir eğitimciydi.Belgeleri duvarları doldurmuştu.Görevi bittiğinde beni önermişti.2006 sonlarına doğru müdür oldum.Çalıştığım kurumların (4) biri dışında hepsinin sahibi eğitimciydi.Özel eğitimle ilgili bir çok seminer ve kursa katıldım.Bugüne kadar bir çok gerçek eğitimci ve sizin gibi sözde eğitimci tanıdım.Maalesef eğitimci arkadalarımın abilerimin ablalarımın bir çoğu maddi güçten bazilarıda cesaretsizlikten bu işe giremediler.Bunlardan beri de benim.Benim eşimde türkiyenin köklü kurumlarında ve özel eğitimde uzun yıllar görev aldıktan sonra şimdi idarecilik görevini yürütüyor.Sözde eğitimci o kadar çok kurum sahibi ve müdürü gördüm ki(sarhoş,taciz,hak yeme iş bilmezlik.bilgisizlik ve sahtekarlık devleti dolandırma,engelliyi dolandırma ve kul hakkı v.s.)Tam terside eğitimci olamayan dürüst,çalışkan,etik davranan eğitime önem veren,hak yemeyen kurum sahipleri ve müdürleriyle karşılaştım.Yani sektör herkesin elinde olmasın ama biraz da çuvaldızı kendimize batıralım değil mi.Ortalama her ay bir iki sefer ilçe meb den şef,şube müdürü(eğitimci) yada eğitimci kurum sahibi ve müdürü arkadaşlarım bilgime danışmak için ararlar.Size tavsiyem arkadaşım önemli olan hangi işi yapıyorsan en iyisini yapan değerlidir.Sözde eğitimci arkadaşım biraz Kpss çalışın da devlete atanın.Size demek ki ne kurum sahipliği ne de idarecilik verdikleri için gücenme. Bakanlığın verdiği vereceği kararları da eğitimciler veriyor bunu unutma.Devlete atanamıyorsunuz diye herkesi aynı kefeye koymayın.Çok çalışın bizim gibi gecesini gündüzünü özel eğitime ayıran gerektiğinde özel yaşımdan ailesinde bile zaman alarak görevini yapanlara laf etmeyin.Bu açıklamayı da daha da derinleştirebilirdim.Ama herkes birbirine saygı duysunn biz TÜRKİYE
yiz.

RESMİ GAZETE DEĞİŞİKLİK 15 Oca 2017 15:45 #51

• ALTINKESEN
  • Junior Uye
Mevcut kurumlar gerçek kişi ise sıkıntı yok bu şekilde devam edebilirler

Tüzel kişi ise kurucu temsilcilerini 8/2018 e kadar yukarda belirttiğim şartlara göre belirlemeleri gerekiyor.

Kurucu temsilcisi yönetmelikte şu şekilde belirtilmiştir
i) Kurucu temsilcisi: Özel hukuk tüzel kişileri veya özel hukuk hükümlerine göre yönetilen tüzel kişiler tarafından seçilen ve kurum açma, kapatma, devretme ve benzeri işlemleri yapma yetkisine sahip olan kişiyi,

Eğitim personeli şu şekilde tanımlanmış
f) Eğitim personeli: Kurumda görevli yönetici, öğretmen, uzman öğretici, usta öğretici, fizyoterapist, psikolog, odyolog, sosyal hizmet uzmanı ve benzeri personel

ancak özel eğitim kurumun tipine göre eğitim personeli değişir bizim kurumlara atanabilecekler bellidir eğitim personelinden kasıt budur

RESMİ GAZETE DEĞİŞİKLİK 15 Oca 2017 15:59 #52

• ALTINKESEN
  • Junior Uye
Burada bi açık vardır kurum yöneticisi yani müdürü eğitim personeli sayılır.

Değişen yönetmelikte 3 yıl çalışmış eğitim personeli kurucu temsilcisi olur der

Bu durumda mevcut müdürler 3 yıl şartını taşıyorsa kurucu temsilcisi olur

Ancak müdür olmak için meslek elamanı olmaya gerek yoktur

Bu şekilde meslek elamanı olmayan müdürler kurucu temsilcisi olabilir yönetmelikte amaçlanan kurucu temsilcilerinin meslek elemanı olmalarıydı bu şekilde bu yönetmelik eksiktir

Kurumlara müdür olarak atanma şartlar değiştirlerek bu eksiklik giderilmeli müdürlerinde meslek elemanı olma şartı getirilmelidir. Bu şekilde özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri asıl sahipleri olan meslek elemanlarına teslim edilmelidir

Nasıl öğretmenler eczane açamıyor ameliyata giremiyor enjeksiyon yapamıyorsa doktor hemşire eczacı kasap şöförde özel eğitim açmamalı açarsa bile kurucu temsilcisi marifetiyle bu kurumları uzman olan kişilere yönettirmelidir.

RESMİ GAZETE DEĞİŞİKLİK 15 Oca 2017 16:33 #53

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Burada bir yanlışınız var.
Eğitimci olarak atanma şartı sadece eğitim programlarında yazan eğitimcilerle sınırlı değildir. Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine her türlü eğitimci ataması yapabilirsiniz. Sadece bunlar eğitim programlarında belirtilen derslere giremezler. Ama atanmalarında sakınca yoktur.

Örneğin müzik öğretmeni çalıştırmak isterseniz MEB hiç sorun çıkartmadan bunu atamasını yapar.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.

RESMİ GAZETE DEĞİŞİKLİK 15 Oca 2017 17:40 #54

• ptmehmet
  • ptmehmet Kullanıcısının Avatarı
  • Administrator
  • Gönderiler: 263
  • Teşekkür Sayısı: 261
  • Başarı: 6
daha önceki yönetmeliklerde de sorumlu müdür için bu cümle kurulmuştu ama müzik öğretmeni müdür olamamıştı.
buradada olacagını düşünmüyorum
COŞKU ÖZEL EĞİTİM KURUMLARI

Mehmet TAN

RESMİ GAZETE DEĞİŞİKLİK 15 Oca 2017 19:44 #55

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Anlaşılan hepimiz okuduğumuzu farklı anlıyoruz ve yine bir "Tereddüte Düşülen Hususlar" yazısı gelecek... :) :) :)
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: mkirilmaz

RESMİ GAZETE DEĞİŞİKLİK 15 Oca 2017 20:00 #56

• ALTINKESEN
  • Junior Uye
Doğrudur barış bey şöföründe ataması yapılıyor ancak eğitim personelinden sayılmıyor. Burada eğitim personeli olarak çalışan veya ataması eğitim personeli olarak yapılabilen öğretmenlerden bahsediyor.. bu kurumlara kimya öğretmeni araması yapıp kimya dersi vermiyeceğiz sonuçtaki yönetmelikte anlatılmak istenen eğitim personeli fiili olarak derse girebilecek personelleri ifade ediyor bu öğretmenlerin branşlarında bellidir.. gerisi hikaye olur bunun sizde farkındasınız. Yoksa sürücü kursuna maematik özel eğitime kimya vb atarsını ama ancak atarsınız derse sokamazsınız, kurucu temsilcisi yapamazsınız...
Sayfa oluşturma zamanı: 0.235 saniye
Sistem Kunena Forum