Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: Özel Eğitim Bakanlık Denetimi

Özel Eğitim Bakanlık Denetimi 20 Haz 2017 23:26 #25

• dengeegitim
  • dengeegitim Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 109
  • Teşekkür Sayısı: 37
  • Başarı: -1
Sayın garip;
Bu kurumlar nasıl ayakta kalıyor nasıl işletiliyor bunları bilmeden lütfen konuşmayın.

Bu kurumlar gelmeyen öğrenciye fatura kesmezse, aldığı özel öğrenciye fatura keserse, personelini resmiyette asgari ücretten göstermezse malesef ayakta kalamaz. Aslında devlet kurumları sahtekarlığa yöneltiyor. Devletin ödediği eğitim ücretleri makul bir miktarda olsa bu sahtekarlıklar yapılmadan kurumlar biraz para kazanabilir.

Bir örnek vereyim istanbulda 200 öğrencisi bulunan bir kurum personelinin maaşını gerçek tutardan göstermeyerek yani asgari ücretten göstererek 12 bin lira kazanç elde ediyor.

Sonuç olarak üzülerek söylüyorum ki maalesef bu kurumlar vergiden, sgk primlerinden, kdv den götürdüğü paralarla ayakta kalabiliyor.

Bu yapılanlar doğru mu diye sorarsan tabiki yanlış :dry:
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Özel Eğitim Bakanlık Denetimi 20 Haz 2017 23:40 #26

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
dengeegitim yazan:

1988'de bu işe başladınız meb sistemini çok iyi bildiğinizi düşünüyorum.

Benim MEB sisteminden anladığım tek şey "bu işi nasıl zora sokarım, nasıl daha az para öderim" den başka bir şey değil.

MEB başarılı bir kurum olsa eğitime ayrılan kaynağa oranla eğitim başarısı konusunda dünya sonuncusu olmazdık. Hala 50 yıl öncesinden kalma bir zihniyetle eğitim vermeye çalışıyoruz.
Türkiye'nin eğitime ayırdığı kaynak az değil. Çoğu gelişmiş ülke ile yarışır seviyede... Buna rağmen başarı elde edemiyorsak durup hata nerede diye düşünmemiz lazım.

Şimdi 4 çocuğun olduğu devlet özel eğitim sınıfına 3 tane öğretmen atamak yolsuzluk, hırsızlık değil, ama okul saatinde eğitime gelen çocuğa özel eğitim vermek yolsuzluk. Sizin aklınız bunu alıyor mu? Hep derim... su akar yolunu bulur. Eylül'de yeni sistem gelince kurumlar yine bunun yolunu bulur ayakta kalırlar. Ama ben maruz kaldığımız muameleyi kabul edemiyorum. Benim kurumumda 4 kişi sadece MEB angaryalarıyla uğraşıyor.

Telafi var falan diye kendimizi kandırmayalım... Sadece cumartesi gelebilen veli var. Çocuk hastalansa 2 saati gidiyor. Ne zaman yapacaksın telafiyi? Yıl içinde yapma imkanı var mı? Yok! Ay sonuna gelen dersin telafisini ne zaman yapacaksın? Ayları 40 güne mi çıkartacağız?

Ay başında program yapıyoruz, ay sonuna kadar 400 kere değişiyor. İşimiz gücümüz Mebbis'de program değişikliği yapmak oldu. Şu forumda eğitimin içeriğiyle ilgili kaç konu konuşuluyor? Tek tartıştığımız, konuştuğumuz konular mevzuat. Eh, mevzuat bir işe yarasa PISA da sonuncu olmazdık di mi?
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.

Özel Eğitim Bakanlık Denetimi 20 Haz 2017 23:51 #27

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
dengeegitim yazan:
Bir örnek vereyim istanbulda 200 öğrencisi bulunan bir kurum personelinin maaşını gerçek tutardan göstermeyerek yani asgari ücretten göstererek 12 bin lira kazanç elde ediyor.

Yazdığınızın geneli değil ama bu kısmı biraz daha karışık.

Bir kurum 200 öğrenci ile yaklaşık 110-120 bin TL gelir elde edecektir. Asgari 25-30 personele gereksinimi var.
23-30 personel ortalama 3500TL brüt ücret alsa zaten 90-100 bin TL civarında tutar. KDV'si düşüldüğünde de kalan para zaten ancak bu kadardır. Diğer giderler olmadan dahi gelir ve personel gideri kafa kafaya gelir. Yani bütçe olarak böyle bir kurum zaten gerçekte ayakta duramaz. Sürekli sermayeye dışarıdan para koymak zorundadır.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.

Özel Eğitim Bakanlık Denetimi 21 Haz 2017 02:27 #28

• dengeegitim
  • dengeegitim Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 109
  • Teşekkür Sayısı: 37
  • Başarı: -1
barisltd yazan:
Telafi var falan diye kendimizi kandırmayalım... Sadece cumartesi gelebilen veli var. Çocuk hastalansa 2 saati gidiyor. Ne zaman yapacaksın telafiyi? Yıl içinde yapma imkanı var mı? Yok! Ay sonuna gelen dersin telafisini ne zaman yapacaksın? Ayları 40 güne mi çıkartacağız?

İşte en can alıcı konu bu. Yeni yönetmelikte sadece bu konu için çaba sarfedilse birçok sorun çözülecek. Yönetmeliğe eklenecek madde:
"Planlanan saatte derse gelmeyen öğrencinin telafisi rapor süresi boyunca verilebilir."

Özel Eğitim Bakanlık Denetimi 21 Haz 2017 06:13 #29

• egemenege
  • egemenege Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 482
  • Teşekkür Sayısı: 380
  • Başarı: 4
bu sitede yi daha az takip etmemin ve daha az yorum yazmamın nedeni site yönetiminin tavrıdır... demokrasi, herkes görüşünü bildirebilir falan hikayesi anlatmıyorsanız; ne yaptığınızı anlamakta zorlanıyorum...

"gereksiz biri" bir sürü ithamda bulunuyor; ısrarla isaptla diyoruz... cevap yok... site yönetemi bu kişi ler tarfından tehtid edilmiyorsa, yazdıkları kendi çıkarları ile örtüşmüyorsa, bu kikişilerden para almıyorsa vb. lütfen bazı sorulara cevap versin; bukadar kötü ithamları biri kenara bırakıyorum; bu herkese "ağız dolusu hakaret sistamatiğini" fark etmiyormusunuz... yav hadi bunuda kenara bırakıyorum; kişisel olarak burada yazdım, kütahya ile hiçbir ilgim yok... ne yapmaya çalıştığını anlamadığım biri, yada kütahya da ki birileri ile ne sorunu olduğunu anlamadığım biri, beni sürekli kütahya ile eşleştiriyor...

site yönetiminden de ricam; ama muhataptan da isteğim... yav arkadaş ismimi açıkla... bende "ruh sağlığı bozuk biri" sizinle beni karıştırıyor, burada sürekli size suçlayacı ifadelerde bulunuyor diye ilgili kişi ile iletişime geçeyim... belki size buradan cevap verecek, belki hukuki süreçleri başlatacak... ağır konuşmak istemiyorum; ama açıkla şu kütahyalıyı, derdinin ilgili kişi ile ne olduğunu bizde bilelim...

şakamıdır bu ya; sayın site yönetimi ve sitenin değerli üyeleri! şakamıdır bu ya... bir tane şizofren; kütahyalı diye tuturdu... sayın şizofren; lütfen kütahyalı biri olan ben denizin ismini açıklarmısın... bir kere ruh hastası olduğun buradan belli... site yönetimine diyorum ki, uzun süredir bu siteyi takip etmekteyim, ilgili kişi beni kütahyalı olarak ifade ediyor her yazısında, açıklamazsa kütahyalı kişinin ismini, bu sitede yazmasına izin verecekmisiniz???

Özel Eğitim Bakanlık Denetimi 21 Haz 2017 06:24 #30

• egemenege
  • Platin Uye
neyse konunun "şizofren" kısmını geçeyim... adım "mehmet" değil desem, sen "mehmetsin" diyecek... doğduğum yer "antalya" değil desem, sen "antalya doğumlusun" diyecek... "kütahya" ile hiç bir bağım yok desem, "kütahyalı" diyecek... şizofren kim desem, "ben" değilim diyecek...

öncelikle 1 eylül muamma bir tarihtir... belirsizlikler sürmeye devam etmektedir...

zaten; bu sitenini değerli yazarları; MEB in belli konulardaki tavrından, gelir-gider dengesizliğine bir çok şey yazmış... ek yapma ihtiyacı duymuyorum. hpsine teşekkürler... sadece yönetmelik meselesinde, yada bizim aklımızda soru işaretleri olan bazı konularda bir kaç şey yazmak iterim bir kaç gün içinde; tabiki "şizofrene" laf yetiştirerek zaman kaybetmezsem...

herkese iyi çalışmalar...

Özel Eğitim Bakanlık Denetimi 21 Haz 2017 07:48 #31

• egemenege
  • Platin Uye
derslere başlayacağız birazdan...

sayın tartanç; size de iki cümle laf edeceğim; sırf saygı duyduğum için ce bu sektere katkı sunduğunuz için...

"şizofren" demişti ki, ben "kütahyalı" hakkında evrak gönderdim... lütfen açıklarmısınız...

"şizofren'nin" kim olduğu umrumda değil... ama sizin bu "şizofren" ile ilişki kurup, bu sitede yazanlar hakkında bilgi almanız", yada siz istemesiniz bile; "ben sayın tartança bilgi" verdim sözünden sonra... "şizofren" birini korumak için; "adını benden ister" demeniz doğrumudur...

lütfen size gelen bazı evraklar gönderdiğini söyleyen; "şizofrenin"; evraklarını açıklayın... bizde düşmanlığı kimeyse doğru değerlendirelim...

o günlerdeki cevabınız; size verilen belgeler ile, benim aynı kişi olduğum üzerine yaratılmış bir algı olduüğunu gösteriyordu... sizden ricam o evrakları açıklarmısınız... yada bir "şizofrenin" tuzağına düştüm açıklamasını yaparmısınız...

tuzağa düşmedim; al işte evraklar deyip, size evrakları gönderen kişinin "aklı" ile aynı şeyleri "akıl" ettiğinizi anlatırmısınız...

çünkü, ben asla; bir "şizofrenin" peşinden koşacak duruma gelmedim. siz geldiyseniniz ya özür dileyin, yada evrakaları bu sitede yayınlayın, yada bu evrakları gönderen kişinin "yanıltma amacına" katkı sundum deyin... sayın tartanç; "şiforen kişi" kişi sizdende evrak ve isim istiyorum...

Özel Eğitim Bakanlık Denetimi 21 Haz 2017 09:24 #32

• garip
  • garip Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 951
  • Teşekkür Sayısı: 383
  • Başarı: -55
PARANOİD KİŞİLİK BOZUKLUĞU:
"kişilik bozukluklarından sadece biridir. bu tür hastalar kuşkucu, alıngan, kuruntulu ve saldırgan kişilerdir. çevresinden gelecek olan tutum ve davranışlardan bir kötülük geleceği kuşkusu ile aşırı dikkatli, tetikte ve savunucudurlar. kendilerini daima haklı ve üstün görürler. başarısızlıklarını ve kusurlarını başkalarını eleştirerek ve haksız bularak akla uygun hale getirmek en tipik özellikleridir."

"kütahyalı"nın kim olduğunu sen daha iyi biliyorsun, sırf hedef şaşırtmak için ankara/incesu hikayelerine başvurduğunu da...
bu sitede bir kural olur yani herkes gerçek adıyla yazar, ben de... sana kütahyalı diye ben ve başkaları tarafından açık/yarı açık ithamlarda bulunuluyorsa sen çıkar dersin ki benim adım şu kurumum şu ve bu ithamdan kurtulursun. burada yazanların yüzde 70/80'inin kim olduğunu bilmiyoruz. en başta senin!
geçen hafta çıkmışsın kendi çapında bir ironi yapıyorsun kurumum satılık, almak isteyen telefon numarasını yazsın. satılıkçı malını ortaya koyar, adını telefon numarasını yazar değil mi? komik olmaya çalışırken oluyorsun da..
senin geçen yıl bana burada yaptığın hakaretleri unutmuyorum sonra tipik paranoid şizofren tavrınla herkesten özür dilemeni. onun çıktıları bende saklı birgün önüne konulacak... yaşın müsait olsaydı yani ihtiyar olmasaydın farklı bir şekilde olurdu ama "yaş"tan kurtardın...
senin kim olduğunu biliyoruz. o şahsiyet değilsen açıklarsın da biz de o ihtiyarın günahını almayız...
bir zamanlar b.k attığın tartanç'tan af aman ve yardım dilenme noktasına gelmişsin ya bu da bir gelişmedir...
sözün kısası ben de site yönetimine sesleniyorum, yeni bir düzenleme getirin herkesin kim olduğu bilinsin ki birilerin gece uykularından uyanıp tehditler savurmasın yaşına başına bakmadan!!!
Son Düzenleme: 21 Haz 2017 09:25 yazan garip. Sebep: imla
Sayfa oluşturma zamanı: 0.455 saniye
Sistem Kunena Forum