Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: Özel Eğitim Bakanlık Denetimi

Özel Eğitim Bakanlık Denetimi 18 Haz 2017 07:34 #9

• waramiral
  • waramiral Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 516
  • Teşekkür Sayısı: 297
  • Başarı: -9
sayın hocam

yarım saatlik değerlendirme ya da teftişle, 'alan razı veren razı' kurumları incelemenin hiçbir anlamı yoktur. bence ilk aşamada icmale bakmak yeterli olacaktır. bkds geldiğinde de derse gelmemiş öğrencinin geçmişteki tespiti için aileyle görüşülür hala 'alan razı veren razı' durumu devam ediyorsa işlem yapılamaz ve en azından bundan sonra her ay için 549,72 tl den kurtulunur.

ola ki tespit edilmesi halinde (illa ki olacaktır) o zaman oradan şöyle bir müzik duyulabilir.

'dın dını dını dını dını dınıdın, dın dını dını dını dını dınıdın, (nuri alço disco müziği)

neden illa ki olacaktır dedim şu yüzden; artık bkds var ve kurum artık kolay kolay ders yazamıyor. aile çocuğu kuruma gönderemiyor veya göndermiyor ama her ay çatır çatır EK4 lere 'bir güzel gülücük görmek için!' imza atıyor.

(madem biliyorsun bunları neden şikayet etmiyorsun diyeceksiniz: dedim ya alan razı veren razı durumlarda anca o an olan dersi siliyor müfettişler.)

ama bkds ile bu defa kurum ne diyecek? 'hadi sen yoluna ben yoluma'
teftişte o sahtekarlığı yapan veli bilse ki kendine hiçbir zararı olmayacak,
o zaman yine aynı müzik, fondan duyulur.

bkds sıkıntıları çok olabilir. sistemiydi el okumamasıydı servis aracının yetişememesiydi vs. eyvallah.
bunu dert edecek olanlar düzenli kurumlar. 5 dk ile dersi kaçırmama telaşına girecekler haklı olarak. jeneratör derdine girecekler haklı olarak. vs.vs. vs.

ama bu sistemin asıl amacı haksız yere para vermemek. illa ki yönetmeliğin ona göre değişmesi lazım kuralların esnetilmesi lazım. ama haksız kazanca tek çare bu ve bunun gibi anlık veri gönderen veya kaydedebilen sistemler ne yazık ki
Son Düzenleme: 18 Haz 2017 07:40 yazan waramiral.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Özel Eğitim Bakanlık Denetimi 18 Haz 2017 16:01 #10

• hida
  • hida Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • oldum diyen solmustur
  • Gönderiler: 124
  • Teşekkür Sayısı: 12
  • Başarı: -2
Bakanlık müfettişleri 30 dk işini yapıyorlar .Müfettişler 2008 de kaç kuruma ceza kestiler bilginiz vardir sanirim .ceza alan kurumların hepsi hakettiği için ceza aldılar çalıştığım kuruma 40
Milyarıdi okula giden öğrencilere grup verilmez dedi ki buna itiraz ettim ram bu raporu verdi ihtiyaç doğrultusunda dememe rağmen aman itiraz etme diye baskı yapan kurum sahibi ve mudurume ragmen itiraz ettim aman basimizi agritmasinlar kurumumuzu kapatirlar demelerine ragmen itiraz ettim müfettiş gayet sevecen tavrı ile bunun haksızlik olduğunu sanıyorsun ama değil dedi ram lar okula giden öğrenci raporuna grup yazamaz ram da biliyo onlarda denetlenecekk dedi. sen haklısın dedi devlet verdiğini geri alıyor dedi.bunun uzerine kurum muduru ve kurucum hayretler icinde kalmislardi ama bakanlik mufettisi mudur ve kurucuya ayni sempatikle yaklasmiyor bilesiniz .birde ücretsiz öğrencilerinden kesinti yaptı bu kesinlikle haklı bir ceza idi.sadece hesaplama yine itiraz ettim yine ifade etti sevecen tavrı ile yani bişey soyleyeyim. Kurum sahiplerinin canı yanacak hatta ilçe şube müdürü kankiniz oluyor bu dönemde çünkü kendilerinide denetleniyor bu durumda hepinize kolaylik versin istanbul Esenyurta müfettiş geldiginde haberim olursa çok sevinirim. kim istemez ki benim gibi çalışma arkadaşı olsun herkese sevgi saygılar
haksızlık yaptıysaniz durumunuz anlasilmissa geri ödeme ve cezasi ile kesiliyor ilçe şube müdürü kendini kurtarıyor bu durumdan bilginiz olsun
(bu işe gönlünü vermiş biri sevgiler )
Sev Kardeşim

Özel Eğitim Bakanlık Denetimi 18 Haz 2017 19:43 #11

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Zaman zaman hayret ediyorum.

Derdimiz, sıkıntımız bitmiş gibi bakanlığın, müfettişlerin işini, derdini de çözmeye çalışıyoruz.

Bir haksız ödemeler faslı tutturuldu gidiyor.

Uygulamanın haksız olduğu hiç kimsenin aklına gelmiyor mu?

Bir ev aldınız, içine eşyasını vs. koydunuz. Sonra bunu kiraya vermeyi düşündünüz. Oturup kiracıyla kontrat yaptınız. Ay sonu geldiğinde kiracı size "ben 10 şehir dışındaydım... evi 10 gün kullanmadım. O yüzden kirayı 10 gün eksik öderim" diyor. Durumun bundan farklı olan yanı nedir?

Yok derse gelen çocuk, gelmeyen çocuk vs... Kaç kurum ay başında yaptığı ders programına %100 uyuyor, uyabiliyor merak ediyorum... Hadi onu geçtim, derse gelmeyen çocuk gelsin diye evine polis mi gönderiyorsunuz?

Gerçek hayattan konuşalım. Derse az girdi diye maaşını eksik ödediğiniz eğitimci var mı? Öğrenci gelmedi diye elektriği, suyu, kirayı eksik mi yatırıyorsunuz? Muhasebeci sizden gelmeyen çocuk kadar az para mı istiyor? Yolsuzluk denilen nedir? Çocuk derse gelmediğinde kurumun cebine fazladan para mı giriyor?

Neden hep duruma ters taraftan bakmaya çalışıyoruz anlamakta zorlanıyorum.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: gulumse, hamit, ozal24 ve bu kullanıcının diğerlerinden 4 teşekkürü var

Özel Eğitim Bakanlık Denetimi 19 Haz 2017 09:14 #12

• türkiyem
  • türkiyem Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 813
  • Teşekkür Sayısı: 239
  • Başarı: 0
işte arkdaşımız herşeyi bu sözle özetlemiş.. Gerçek hayattan konuşalım. Derse az girdi diye maaşını eksik ödediğiniz eğitimci var mı? Öğrenci gelmedi diye elektriği, suyu, kirayı eksik mi yatırıyorsunuz? Muhasebeci sizden gelmeyen çocuk kadar az para mı istiyor? Yolsuzluk denilen nedir? Çocuk derse gelmediğinde kurumun cebine fazladan para mı giriyor?

Özel Eğitim Bakanlık Denetimi 19 Haz 2017 10:57 #13

• garip
  • garip Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 951
  • Teşekkür Sayısı: 383
  • Başarı: -55
2 sayfalık yanıt yazdım barış'a ama burada göremiyorum...
özetleyerek tekrar yazıyorum:
sn. barış,
yazdıklarınıza katılmıyorum. çünkü yolsuzluğu meşrulaştırmaya çalışıyorsunuz, size yakıştıramadım.
meb, kuralları koymuş, diyor ki sen çocuğa haftada 90 dk bire bir ders vereceksin ve karşılığında dersi veren öğretmenle hizmeti alan velinin imzaladığı belge ve kestiğin faturayı ay sonunda bana getirip 15 gün sonra da hakediş alacaksın.
sen diyorsun ki, ben sistemi kurarım eğitim ortamı, materyal, öğretmen vs çocuğu seansa yazarım gelir gelir, gelmezse ben öğretmene maaş , devlete vergi verdiğim için keserim naylon faturayı. bu yanlış ve haksız bir uygulamadır. meb diyor ki, çocuk derse gelmediyse telafisini yap kes faturayı yani böyle bir esneklik tanıyor. bunu neden görmezden geliyorsun?
kurumların en büyük sorunu ve açmazı ne biliyor musunuz? meb'in koyduğu kuralları bile bile kurum açmak ve sonra bağırmak ya da yolsuzluğa başvurmak. çok basit bir mantıkla, kurumlar zarar ediyorsa neden kapanmıyor da birileri durmadan kurum açıyor ya da satın alıyor?
olayı somuta indirgeyip 100 öğrencili bir kurum üzerinden örneklendirecek olursak: 100 öğrenci x 8 bireysel x bazılarına grup = 60.000 TL
100 öğrenci için gerekli imza yetkili personel =1+5
tüm hesap kitap bunun üzerinden yapılıyor. eğer kurum o ay 60.000 yerine 50.000 tl fatura keserse batık!
bu mantık külliyen yanlıştır. o nedenle damar okuma kabus gibi geliyor o kurum sahiplerine. 100 öğrencin varsa gelen gelmeyen hepsine full fatura kesersen 31 aralık 2017'yi göremezsin yeni sistemde. 100 öğrenciyi 50.000 TL olarak hesaplayacaksın ve bütçeni ona göre oluşturacaksın. o zaman ne başın ağrır ne de vicdanın rahatsız olur ne de burada yolsuzluğu savunmak durumunda kalırsın...
(bize aralık ayında genel denetim için 3 müfettiş geldi en deneyimlisi denetime önce fatura listesinden başladı. baktı ki öğrencilerin yarısına yakınında 8 bireysel 4 grup yok, yani 6+3, 7+2, 7+0 vb şeklinde, yanındakilere dönerek, ilk kez görüyorum böyle bir şeyi dedi, bugüne kadar genelde tam kesiyorlar deyip bunu raporuna örnek uygulama diye yazdı. )
çözüm:
1- kaynaştırma öğrencilerine ram rapor vermemeli, kendi okullarında destek eğitimi almalılar
2- bedensel programı kalkmalı, sağlık sağlık bakanlığının işidir, milli eğitimin değil.
3- haftada 2 seans saçmalığı yerine spor, sanat, tarım, atölyeler, iş ve uğraşı terapisi, sosyal destek hizmetlerini de içeren kamera sistemli ve haftada en 20 seans hizmetin verildiği merkezlere meb'in aylık en az 2000 TL ödeme yaptığı sistem.
4- kaynak mı? kaynaştırma , bedensel programı iptalleri ve kameralı sistemle elde edilecek tasarrufun yine bu çocukların eğitimine aktarılması...
Son Düzenleme: 19 Haz 2017 12:40 yazan garip. Sebep: eksik
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: karinca02, ozelesma

Özel Eğitim Bakanlık Denetimi 19 Haz 2017 13:53 #14

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
garip yazan:
kurumların en büyük sorunu ve açmazı ne biliyor musunuz? meb'in koyduğu kuralları bile bile kurum açmak

Sayın arkadaşım,

Ben kurum açtığımda MEB'in daha Özel Eğitimin Ö'sünden bile haberi yoktu. Ben bu işe 1988'de başladım, MEB devreye 2005'de girdi.

Ha, derseniz ki, kurumlar aylık vermek zorunda oldukları dersleri mutlaka versinler... ona da itirazım yok. Ama bu alanda çalışan hiç kimse ayın 1. de yaptığı programa ayın 30.unda uyamayacağını bilir.

İyi niyet üstüne kurulan bir sistemde taraflar karşılıklı uzlaşarak herkesi memnun edecek bir çözüm bulabilir.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.

Özel Eğitim Bakanlık Denetimi 19 Haz 2017 14:56 #15

• gulumse
  • gulumse Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 241
  • Teşekkür Sayısı: 146
  • Başarı: 1
her tarafı yamuk olan sistem üzerine ne konuşsak boş

yaptığımız işin derinliğinin farkında olmamak heyhat!
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: barisltd, garip

Özel Eğitim Bakanlık Denetimi 20 Haz 2017 01:06 #16

• dengeegitim
  • dengeegitim Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 109
  • Teşekkür Sayısı: 37
  • Başarı: -1
barisltd yazan:
Bir ev aldınız, içine eşyasını vs. koydunuz. Sonra bunu kiraya vermeyi düşündünüz. Oturup kiracıyla kontrat yaptınız. Ay sonu geldiğinde kiracı size "ben 10 şehir dışındaydım... evi 10 gün kullanmadım. O yüzden kirayı 10 gün eksik öderim" diyor. Durumun bundan farklı olan yanı nedir?

Gerçek hayattan konuşalım. Derse az girdi diye maaşını eksik ödediğiniz eğitimci var mı? Öğrenci gelmedi diye elektriği, suyu, kirayı eksik mi yatırıyorsunuz? Muhasebeci sizden gelmeyen çocuk kadar az para mı istiyor? Yolsuzluk denilen nedir? Çocuk derse gelmediğinde kurumun cebine fazladan para mı giriyor?

Neden hep duruma ters taraftan bakmaya çalışıyoruz anlamakta zorlanıyorum.

Sayın barışltd;
1988'de bu işe başladınız meb sistemini çok iyi bildiğinizi düşünüyorum. Meb diyo ki ticari bir dille verdiğin ders kadar ücret veririm.
Sistem bu yani yanlış olabilir ama sistem bu.
Derse az giren personele az maaş verme konusuna gelirsek. Personeli belirli günlerde çalıştırırsınız yada boş geçecek derslerinin tarih ve saatlerini 1 hafta önceden bildirirsiniz ders ücretli sözleşme yaparsınız böylece maaşını girdiği ders kadar ödersiniz. Bu söylediğim mümkün mü? Tabiki mümkün değil. Bunun haricinde öğretmen ders vermek için hazır bekliyorsa bu iş kanununa göre çalışılmış gibi sayılan zaman dilimine girer ki bu sebeple maaşını kesemezsin.

Faturalar ve kira meselesi ise yaptığın hizmetle alakasız birşey. Bu ücretler senin eğitim hizmetini vermek için gerekli olan zorunlu giderlerdir.

Sonuç olarak meb bu sistemi değiştirmez. Kurumlar sürekli keyfi devamsızlık yapan öğrencilerle yollarını ayıracaklar. Belki biraz küçülmeye gidecekler. Diğer kalan öğrencilerin devamsızlıkları verilecek telafilerle çözülür.
Sayfa oluşturma zamanı: 0.314 saniye
Sistem Kunena Forum