Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: kurum açmak

kurum açmak 27 Oca 2019 00:00 #25

• black25
  • black25 Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 118
  • Teşekkür Sayısı: 68
  • Başarı: -1
karanlık, adından belli, yeni kullanıcı ve ne yapmaya çalıştığı ortada,

algı oluşturmak, cevap vermemenizi rica ediyorum
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

kurum açmak 27 Oca 2019 00:13 #26

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Yahu tamam arkadaş...

Bakın bir sürü kişi personel arıyor...
Gönderin, alacağız işe! Lafla çenemiz yoruluyor sadece. Eyleme geçin, yollayın bu insanları biz işe alalım.

Söz, idari personele en az asgari ücret, diğerlerine de bahsettiğiniz ücretlerinin en az 500-1000TL fazlasını vereceğiz.Yollayın gelsinler...
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: fahrettin75

kurum açmak 27 Oca 2019 00:23 #27

• karanlık
  • karanlık Kullanıcısının Avatarı
  • Junior Uye
  • Gönderiler: 21
  • Teşekkür Sayısı: 1
garibanın aldığı paraya göz dikmek çok çirkince bir söylem. sadece burda yapılan ajitasyonların doğru olmadığını belirttim. ‘açız açız, insanlar aç, evde çocuklar aç, kurumu kapatacaz artık’ tarzında ağlayanların esasında öyle olmadığını ama burda ilginç bir şekilde o izlenimi verdiğini belirtiyorum. alan mezununa 2250 lira veriyorsunuz. a101, bim bile 2400 veriyor artık. tabi bunu kurucuya söyleyince de ‘kusura bakma hocam bizde ücret bu, isterseniz siz de markete geçin’ gibi saygısızca karşılık görüyor alan mezunları. yani hiç bir materyal almazken, temizlik ürünü almazken, yemek diye hergün makarna çıkarırken, yardımcı personeli asgari ücretli gösterip her ay hesaba yatan paradan iade alırken bana kimse ‘kurumlar batıyor, bu işe girme’ muhabbeti yapmasın. şöyle diyelim; önceden kazandığınızın bir tık altı geliyor ve bu size dünyanın sonu gibi görünüyor. ben yatlar katlar için bu işe girmiyorum. sevdiğim için yapmak istiyorum. 2500 lira için kuruculara, başkalarına minnet edip, üstüne velinin-müdürün-kurucunun tribine tafrasına katlanacağıma kendi işimi kurarım. varsın 2000 lira kalsın ama benim olsun.

kurum açmak 27 Oca 2019 00:25 #28

• karanlık
  • karanlık Kullanıcısının Avatarı
  • Junior Uye
  • Gönderiler: 21
  • Teşekkür Sayısı: 1
bana ‘isminden belli karanlık’ diyenin ismi de black :) :) burda yeniyim ama sektörde, sektörün bütün kurnazlıklarını bilecek kadar eskiyim.

kurum açmak 27 Oca 2019 01:27 #29

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Peki o zaman ilk sorduğunuz soruya geri dönelim...

2 katlı küçük bir yer dediğinize göre 70-80 çocuk falan alabileceğiniz bir yer düşünüyorsunuz.
Yaklaşık 4-5 eğitimci ve bir de psikolog ihtiyacınız var.
En az 1 sekreter, 1 temizlik personeli, 1 şöför ve 1 servise ihtiyacınız olacak. Bunlar asgari rakamlar, muhtemel daha fazlası gerekecek.

İdari personele asgari ücret, yani brüt 3000TL civarında verdiğinizi,
Eğitim personeline insani davranıp 5000TL brüt ücret verdiğinizi (Neti 3.500 falan olur)

23-25.000 civarı aylık personel gideriniz olacak.
Servis aracına 120-130.000TL para vereceksiniz. Krediyle alırsanız yaklaşık aylık 5.000TL taksidini ödeyeceksiniz.
Aracın yıllık kasko, sigorta ve bakımı için 6-7.000TL ödeyeceksiniz.. Yani aylık 500-600TL kadar.
Servis için aylık 3-5.000TL yakıt parası ödeyeceksiniz.
Elektrik için tahminim 1000TL civarı ödersiniz.
Doğuda dediğinize göre aylık 5-6 ay boyunca aylık 1500-2500TL arası gaz parası ödeyeceksiniz.
Çay, kahve, yemek vs. için ayda 2.000TL harcadığınızı varsayalm.
Yatırım için masa sandalye, oyun malzemesi vs. alacaksınız ki 70-80.000TL'den aşağı tutmaz. 5 yıl amortisman diyelim ki oyuncaklar 2 yıldan fazla dayanmaz, aylık 1500TL kadar bunun ödemesi olacak...

Kira hakkında hiç fikrim yok ama aylık 1.000TL vardır sanırım.
Muhasebeci de insaflı olsun, 200TL alsın.

Kırtasiye, galoş, temizlik malzemesi, tuvalet kağıdı falan ayda 1000TL gibi çok tasarruflu ve mütevazi olduğunuzu varsayalım.
O tarafta su ucuzdur. Aylık 300TL diyelim.

Çıkacak ufak tefek arızalar, tamiratlar vs. için aylık 200-300TL gitsin.

Bakıyoruz 45.000TL civarı aylık gider var.

Çoğu ildeki gibi grup oranlarının düşük olduğunu varsayarsak 80 çocuk ortalama 700TL desek 56.000TL edecek. Ücretsiz çocuklar, raporu bitip yenilemeyi bekleyenler, dersine gelemeyip telafisi yapılamayanlar vs derken bunun 15 gibi bir kaybı olacak.. Yani 46.000TL kadar fatura keseceksiniz.

Bu 46.000TL'nin %9'unu KDV ve harç ücreti olarak devlete ödeyeceksiniz. Hadi bir kısmını gider faturalarından düştünüz ve %5 ödediniz diyelim. 2,500TL'de oradan gitti.Kaldı elinize 43.500TL

Durun daha kurumlar vergisine gelemedik bile... :) Gerçi kurumlar vergisi çıkmaz çünkü hali hazırda zarardasınız. :) Müsterih olun.

Rakamlar tartışmaya açıktır ancak ben olması gerekeni değil, onun bile asgarisini yazdım. Benim kurumumda 100 çocuk varken toplam personel sayım 25 kişiydi.
Yazdıklarım arasında görünmeyen pek çok gider yok!
Aracınız 2 ceza yedi, al sana 1000 küsür daha masraf...
Turbo bozuldu, al sana 8.000TL daha masraf...
Personelin malül oldu, emekli oldu, anlaşamadın, davalık oldun, al sana 20-30 bin TL tazminat...

Büyük şehirler için yukarıdaki rakamları yakıt hariç 5-10'la çarpın... Ama gelir aynı. :)

Gördüğünüz gibi hepimiz üçkağıtçıyız, gariban çalışanlar üstünden çok büyük paralar kazanıyoruz. Sonra buralara gelip ağlıyoruz.

Buyurun sizde açın bir kurum. Şahsen ben daha çok çocuğa hizmet gitmesinden mutlu olurum. 6 ay sonra sizi de aramıza bekleriz. :)
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: fahrettin75

kurum açmak 27 Oca 2019 01:35 #30

• loupcendre
  • loupcendre Kullanıcısının Avatarı
  • Kıdemli Uye
  • Gönderiler: 61
  • Teşekkür Sayısı: 10
  • Başarı: 0
Yanlıs hatırlamıyorsam Sektöre girdiğim 2006 yılında asgari ücret 380 tl ,mazot 2 tl civarında , .bireysel eğitim ücretimizde 380 tl idi
Şuan 2019 da asgari ücret 2000 tl mazot 6,15 civarında bireysel egitim ücretimiz 632 tl bu örnekleri çoğaltabiliriz
2006 yılında bireysel egitim ücretleri nerdeyse 1 asgari ücrete yakındı .
Çok fazla birsey söylemeye gerek yok herhalde !!

kurum açmak 27 Oca 2019 01:39 #31

• yetis
  • yetis Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 104
  • Teşekkür Sayısı: 43
  • Başarı: 0
Karanlık kardeşim seni şiddetle destekliyorum! kurum sahipleri ağlasın sen boşver onları bırak ağlasınlar,seni yolundan geri döndürmeye çalışanları boşveriniz siz. Hatta bu forumda onlara cevap yazıpta enerjinizi boşa harcamayın. Bence hemen eyleme geçiniz kendi kurumunuzu açınız. Yolunuz da adınızın zıttı olur inşallah!

kurum açmak 27 Oca 2019 13:12 #32

• black25
  • black25 Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 118
  • Teşekkür Sayısı: 68
Küçükken lakabım garaydı(gara, yani kara, şivemizde gara diyoruz.) Ayrıca dadaşın o yüzden ismim böyle, boş yapma, amacın belli. 300 den fazla mesajım var gir bak neler yazdığıma.
Sayfa oluşturma zamanı: 0.290 saniye
Sistem Kunena Forum