Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: Sosyal Medya

Sosyal Medya 27 Oca 2020 21:42 #185

• AliGalipDursen
  • AliGalipDursen Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 343
  • Teşekkür Sayısı: 655
  • Başarı: 16
Obey yazan:
Aslında cevap sorduğunuz sorunun içinde sayın Aligalip

"İşçi statüsünde öğretmen"

Siz kullanıyorsunuz bu kelimeyi fakat sadece işçi statüsünde bakan, gören kişiler olduğunu benden iyi biliyorsunuz, örneklerini görüyorsunuz, bu şekilde yaklaşım gösteren tanıdığınız kurum sahipleri var. Hatta kendini kurnaz sanan bir kurum sahibinin dediği hala aklımda. " Ben zamanında ticaret yaptım. Bakkalı nasıl idare ettiysem burayı da öyle idare ediyorum..." ve bununla gurur duyuyordu.

Ne yalan söyleyeyim aydınlanamadım. Sanırım sizde de bir izahı yok aslında.

Daha önce uzunca yazdım, tekrarlamayacağım, memur statüsü bizim ülkemizde cılkı çıkmış bir statüdür, bizde herkes memurdur, oysa mesela İsviçre'de müdür memurdur ama öğretmen işçidir, öğretmen maaş ve çalışma koşulları müdür tarafından belirlendiği, müdür kendisine emanet edilmiş bir bütçe üzerinde insiyatif kullandığı için memur (fonctionnaire) ayrıcalıklarına sahiptir, diğer çalışanlar değildir. Bizde ise bekçi, çaycı, odacı, şoför herkes memurdur.

Yani konu istismar edilmiş bir statüyü biraz da biz istismar edelim hevesinden başka bir anlam ifade etmez.

Ben neden doktorun,, hukukçunun, mühendisin, bankacının, finansçının, muhasebecinin, ve diğer envai meslek sahibinin işçi statüsünde çalışırken öğretmenin çalışamayacağını anlamak istiyorum sahiden, eğer bir izahı var ise tabii ki!

Cem Karaca'nın şarkısı geliyor aklıma, "işcisin sen işçi kal" diyen. Her ne kadar okul kitapları bir vakit aksini yazmış olsalar da işçilik, emekçilik en yüksek şereftir.

Bence yani.

Vesselam...
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: barisltd

Sosyal Medya 27 Oca 2020 22:12 #186

• Obey
  • Obey Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 249
  • Teşekkür Sayısı: 75
  • Başarı: -14
Daha önce yazmış olduğum cevaba dikkat etseydiniz bunu yazmayacağınızı düşünüyorum. Sizi uğraştırmayıp tekrar edeyim.
Kıyasladığınız ülkelerin asgari ücretle çalışan oranına, kişi başına düşen milli gelirine, sosyoekonomik durumuna dikkat ederek örnekler verseydiniz daha uygun olurdu.

İzah bekliyorsunuz da 657 yi size anlatmamı mı istiyorsunuz onu anlamadım? Her mesleğe bir sıfat mı koymak gerekiyor?

İşçi statüsünde neden çalışamasın demişsiniz. Buna itiraz ettiğim bir durum yok. Sadece sözleşmelerde haftada 40 saat derse girer maddesi varsa başka maddeler de eklenebilir.

Bahsettiğiniz envai çeşit meslek sahibi işçi statüsünde çalışıyor evet. İş güvencesi hariç kamu ile arasındaki çalışma koşulları farkı bizdeki kadar var mı? Örnekleriniz çok yanlış.

Tekrar ediyorum işçi statüsünde öğretmen olabilir fakat kamu ile özel arasındaki farkın biraz daha dengelenmesi lazım.

Ayrıca işinde liyakatli olmak, layıkıyla yapmak en yüksek şereftir.
Öğretmen bir kandile benzer, kendini tüketerek başkalarına ışık verir.

Sosyal Medya 27 Oca 2020 22:13 #187

• scayking
  • scayking Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 265
  • Teşekkür Sayısı: 233
  • Başarı: 3
Sayın obey çok iyi bi öğtetmen olabilirsiniz hatta kariyerinizi dahada ileri taşıyıp tanindik bilindik bi akademisyen (prof) da olabilirsiniz. Öyleki bir ayağınız Türkiyede diğer ayağıniz yurt dısında da olabilir. Bu sıfatiniz sizin daha fazla tercih edilmenizi sağlar. Ama ayni zamanda vergi mükellefiyseniz ve iyi bi işletmeci degilseniz ! Batarsinız. Bunun örnekleri var.

Vergi dairesi, SGK ve Bankalar için ne kadar iyi bi egitimci oldugunuzun hic bir onemi yoktur. Onlarin tabiriyle ne kadar basiretli bir tüccar olduğunuz önemlidir.

Dolayısıyla özünde bizlerin bir bakkal yönetir gibi kurum yönetmeye çalışmamız sizi hayrete dusurmesin nasilki bakkal zararına çalışmak istemiyorsa bizde zararina çalışmak istemiyoruz. Vergimizi sgk'mızı personel maaşlarımîzı eksiksiz yatirmak icin, zarar etmemek icin tüccar gibi duşünmemiz kadar normal bir durum yok.

Sosyal Medya 27 Oca 2020 22:20 #188

• Obey
  • Altın Uye
Kesinlikle katılıyorum. Bu işin eğitim boyutu kadar ticari boyutu da zor. Bende sizin gibi düşünüyordum. Ama atanan bir öğretmen için "bir kasiyer gider bir kasiyer gelir" diyene kadar. Neyse kendisi bakıyordur belki buraya daha fazla rencide etmek olmaz. Yanlış anlaşılmasın genelleme yapmıyorum fakat sektörde gerçekten çok sığ zihniyette insanlar var...

Sosyal Medya 27 Oca 2020 22:55 #189

• AliGalipDursen
  • Platin Uye
Obey yazan:
Daha önce yazmış olduğum cevaba dikkat etseydiniz bunu yazmayacağınızı düşünüyorum. Sizi uğraştırmayıp tekrar edeyim.
Kıyasladığınız ülkelerin asgari ücretle çalışan oranına, kişi başına düşen milli gelirine, sosyoekonomik durumuna dikkat ederek örnekler verseydiniz daha uygun olurdu.

İzah bekliyorsunuz da 657 yi size anlatmamı mı istiyorsunuz onu anlamadım? Her mesleğe bir sıfat mı koymak gerekiyor?

İşçi statüsünde neden çalışamasın demişsiniz. Buna itiraz ettiğim bir durum yok. Sadece sözleşmelerde haftada 40 saat derse girer maddesi varsa başka maddeler de eklenebilir.

Bahsettiğiniz envai çeşit meslek sahibi işçi statüsünde çalışıyor evet. İş güvencesi hariç kamu ile arasındaki çalışma koşulları farkı bizdeki kadar var mı? Örnekleriniz çok yanlış.

Tekrar ediyorum işçi statüsünde öğretmen olabilir fakat kamu ile özel arasındaki farkın biraz daha dengelenmesi lazım.

Tamam demek ki işçi statüsünde çalışma konusunda anlaşıyoruz. Konu geliyor ücret ve çalışma koşulları noktasına. Ücret ya da fiyat kapitalist pazar koşulları içinde arz ve talep eğrilerinin kesiştiği noktada belirlenen bir büyüklük. İradi olarak bunu tadil etmek ise ancak kısa vadeli bir etki üretir, çünkü pazar tadil edenleri kısa sürede ya tadil ya da ilga eder.

Diyelim ki seans ücretleri iki katına çıktı, siz öğretmenlerinize bu artışı yansıtmaz iseniz, zaten personel sıkıntısı olan bu sektörde elemanlarınızı bu artışı yapan rakiplerinize kaptırır ve batarsınız. Hiç ücret artışı olmadı, ama siz ücretleri iki katına çıkardınız, bir süre öder, sonra batarsınız. Pazarın terbiye edici gücü budur.

Öte yandan hizmet sektörü personelin dolaysız değer üreten aktör olduğu sektördür, bu sektörde personeli memnun olmasa dahi razı etmeden değer üretilemez, değer üretemeyen ise yine batar. Bu da pazardır, çünkü sizden hizmet alanlarında bir zeka ve muhakemesi vardır.

Oturup meslek, ya da statü şovenizmi yapmadan sadece akıl ne diyor ise ona yönelsek her şey her kes için daha kolay olacak.

Vesselam...
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: ozal24

Sosyal Medya 27 Oca 2020 23:05 #190

• AliGalipDursen
  • Platin Uye
Obey yazan:

Tamam demek ki işçi statüsünde çalışma konusunda anlaşıyoruz. Konu geliyor ücret ve çalışma koşulları noktasına. Ücret ya da fiyat kapitalist pazar koşulları içinde arz ve talep eğrilerinin kesiştiği noktada belirlenen bir büyüklük. İradi olarak bunu tadil etmek ise ancak kısa vadeli bir etki üretir, çünkü pazar tadil edenleri kısa sürede ya tadil ya da ilga eder.

Diyelim ki seans ücretleri iki katına çıktı, siz öğretmenlerinize bu artışı yansıtmaz iseniz, zaten personel sıkıntısı olan bu sektörde elemanlarınızı bu artışı yapan rakiplerinize kaptırır ve batarsınız. Hiç ücret artışı olmadı, ama siz ücretleri iki katına çıkardınız, bir süre öder, sonra batarsınız. Pazarın terbiye edici gücü budur.

Öte yandan hizmet sektörü personelin dolaysız değer üreten aktör olduğu sektördür, bu sektörde personeli memnun olmasa dahi razı etmeden değer üretilemez, değer üretemeyen ise yine batar. Bu da pazardır, çünkü sizden hizmet alanlarında bir zeka ve muhakemesi vardır.

Oturup meslek, ya da statü şovenizmi yapmadan sadece akıl ne diyor ise ona yönelsek her şey her kes için daha kolay olacak.

Vesselam...
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc, obay35

Sosyal Medya 27 Oca 2020 23:11 #191

• Obey
  • Altın Uye
Sayın Aligalip.

Süslü sözleriniz göze hoş geliyor fakat yazmaya odaklanarak, yazılanları okumaktan taviz veriyorsunuz. Konunun orta yerinden dalınca da tekrar tekrar aynı şeyleri konuşmuş oluyoruz. Gerçekten farklı konuşmuyoruz aslında. Emin olun sizin sandığınız gibi fikirlere sahip olsam, sizden önce 50 kişi itiraz ederdi. Burada fikir tartışmasında bulunan herkes durumun farkında. Takip eden forum ziyaretçilerine hiç hoş olmayan bir izlenim veriyor aynı tartışmalar...

Sosyal Medya 28 Oca 2020 01:52 #192

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Obey yazan:
İş güvencesi hariç kamu ile arasındaki çalışma koşulları farkı bizdeki kadar var mı? Örnekleriniz çok yanlış.

Burada yanlış olan bir nebze kamunun çalışma şartları olmasın?

İster özel sektörde, ister kamuda başka hangi iş dalinda haftada 30 saat çalışma, yılda 2 ay tatil var? Mesela doktorlar, polisler hem çalışma koşulları olarak daha ağır şartlarda, hem de haftada fazla mesailerle 50-60 saat çalıştıkları oluyor.

Buradaki kurum sahibi arkadaşların çoğu eminim yanlarında çalışan personelden daha fazla çalışıyor, büyük olasılıkla daha az tatil yapıyordur.

Bu tartışma sosyalizm-kapitalizm eksenine doğru evrilmeye başladı sanki. Ben kişisel olarak eğitimcilerin çok daha iyi şartlarda çalışmalarına karşı değilim. Bunu talep etmelerini de yadırgamıyorum. Yeter ki izledikleri yol sadece kendi çıkarlarına değil, çocukların ve kurumlarında menfaatine de vesile olsun.

Bugün çoğu kurum doğru düzgün bir ücret artışı beklerken karı nasıl arttırırızdan çok, eğitimci ücret artışlarını nasıl karşılarız diye düşünüyor. Eğer yine %10-15lerde kalırsak daha bu tartışmaları çok yaparız.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Sayfa oluşturma zamanı: 0.458 saniye
Sistem Kunena Forum