Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: Sosyal Medya

Sosyal Medya 25 Nis 2020 22:32 #433

• Hako
  • Hako Kullanıcısının Avatarı
  • Junior Uye
  • Gönderiler: 34
  • Teşekkür Sayısı: 23
  • Başarı: 0
Kimse elbette zorla imzalamıyor, psikolojik zorbalık içimizde,aramızda. Yoksa fiziksel bir tehdit ile sözleşme imzalayan yoktur. Lakin ne kadar tuhaf, acı, utanç verici bir durum ki bir öğretmen daha bir kurumun kapısını çalmadan onu asgari ücretle çalıştıracağını, herkesin böyle çalıştığını, ilerde bakarız sözcüklerini duyacağını biliyor, yani sektörel bir gelenek bu, burda tabiki sıkıntıdan bahsederken zaten işini iyi yapanı hesaba katıp yorumlamıyoruz, istisnalara her zaman derin bir saygı ve başarı diliyoruz. Burda tuhaf olan kötünün gelenek haline gelmesi. Lütfen öğretmen de kabul etmesin diye sözcüklere sarılmayalım. Hangisine iyisini teklif ettinizde kabul etmedi. Öğretmen bu süreçte umarım ders çıkarır ve asgari ücretle gösterildiği için kçö ile alacağı 1500 TL bunun tecrübesini yaşar da ilerde bir gün biraz rahat etmek için " sevgili kurumum maaşımı aldığım kadarıyla yansıttın SSKya" der. Bu süreçte her konuda rahat olsun içiniz, müstesnalar her zaman eleştirilerin dışında tutularak sıkıntılar dile getirildi.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: rassmuss

Sosyal Medya 25 Nis 2020 22:52 #434

• dengeegitim
  • dengeegitim Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 109
  • Teşekkür Sayısı: 37
  • Başarı: -1
Kurumsal sektörler çalışanını işe alırken anlaşmaları brüt ücret üzerinden yapıyorlar. Bizim sektörümüzde brüt ücretler konuşularak anlaşma yapması gerekiyor. Daha öncede yazmıştım sektörümüzün bir an önce kurumsallaşması gerekmektedir.

Sosyal Medya 25 Nis 2020 22:56 #435

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3651
  • Teşekkür Sayısı: 2865
  • Başarı: 54
Hangi bölgede çalıştığınızı bilemiyorum. İstanbul da asgari ücretle çalışan yoktur. Veya olmamalıdır diye düşünüyorum.

Kim nerede çalışırsa çalışsın,emeğinin karşılığını maddi ve manevi almalı.

Kötü örnekler elbette vardır. Ama bu genellemeleri, hakaretleri, küfürleri gerektirmez.
Bir sürü çok iyi örnekler de var. Bir sürü hem de...

Sosyal Medya 25 Nis 2020 23:14 #436

• cemkilinc
  • cemkilinc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 1051
  • Teşekkür Sayısı: 343
Mobbing ne anlama geliyor onu bir tanımlasak aslında problemler çözülecek. Ben bir çalışanımıza 1 nisana kadar yıllık izin kullanır mısın dedim, siz mobbing uyguluyorsunuz cevabı ile karşılaştım. Kabul etmediği için genel hayatı etkileyen olaylar sebebiyle eksik gün bildirdim. Bunun yanında yıllık izin hakkı olmayanlara bu konuda mevzuat çok net olmamasına rağmen avans olarak yıllık izin kullandırdım. Ben bir işveren olarak daha ne yapayım ?
Çalışmadan maaş alayım ama yıllık izinlerim de dursun demek nasıl bir mantıktır? Özel hukuk mezunu avukatların peşine takılıp Mobbing mobbing diye geziyorlar, Yasadan yönetmelikten bir haber şekilde.
Son Düzenleme: 25 Nis 2020 23:16 yazan cemkilinc.

Sosyal Medya 25 Nis 2020 23:17 #437

• Acan
  • Acan Kullanıcısının Avatarı
  • Kıdemli Uye
  • Gönderiler: 66
  • Teşekkür Sayısı: 38
  • Başarı: 1
Dün bir başlık açtım facebokta. Bu ders olsun bize dedim. Ücretimiz ne ise o miktarda sözleşme yapalım dedim. Zoruna gidecekki bir iki kurum sahibi işi hemen probakatörlüğe bağladı. Kârlarının az olduğunu bu yüzden böyle bir uygulama yaptıklarını söyleyenlerde oldu. Sanki cebinden çıkıyor gibi çalışmadan bunu alıyorsunuz öp başına koy diyenlerde oldu. Bu bizim hakkımız. Verien kçö ise bizim işsizlik sigortamızdan verilen bir pay.Çalışan olarak itiraf etmek gerekirse bizlerde daha önce çok üstünde durmadık. Bir gün böyle karşıma çıkacağını bilseydim asla kabul etmezdim zaten.

Sosyal medyada bir kaç tane gerçekten sıkıntılı öğretmen var. Ne istediğini ne yazdığını bilmiyorlar. Herşey mantık çerçevesinde çözülür. Şu anda hiç bir kurum 4 4 lük tam maaş ödemesi yapamaz. Yapan gerçekten kurumsal okullardır birikimlidir. Nasılki sıkıntılı öğretmenler varsa yukarıda bahsettiğim gibi sıkıntılı işverenlerde var. Ben yılın 12 ayı öğretmen iş ilanı veren kurumları bilirim. Aynı anda öğrermen fizyoterapist ve rehberlikci arayan bilirim. Ben öğretmen olarak kendini bilmeyen öğrermenlere gereken cevabı verip yanlışlarını söylüyorum. Ama tek bir kurum sahibibin yanlış yapan kurum sahibine tek laf ettiğini görmedim.

Gelelim derneklere. Bu dernekler bu sektörü temsil ediyorlar değil mi? Sektör sadece kuruculardan mı oluşuyor ki alınan kararlar tedbirler istekler hep kurucu menfaatine oluyor. Bir kerede çalışan lehine bir konuşma görmedim duymadım. En azından maaş farkları ve elden verilen ücretler için bir standart uyulama yapılabilir. Geçen başkanın konuşmasına bakıyorum bütün üyeleri mart ayını tam ödediğini söyledi. Ben başkanın olduğu şehirdeyim ve bu durumun böyle olmadığını biliyorum.

Ben şahsen kendi adıma söylüyorun süreç bitince eski iş yerimle oturup herşeyi konuşacağım. Anlaşamazsam bu sektörde çalışmayacağım. Nede olsa kamyon boşaltmaya alıştım sayelerinde.

Hocamın biri yazmış bir sürü öğretmen arayan kurum var diye. Doğrudur var ama benim annem babam her şehirde çalışmama engel. Onların yanında kalmalıyım bir zorluklarında hemen ulaşmalıyım yaşlı insanlara. Bu yüzden çalışabileceğim kurum sayısı kısıtlı. Gelip istanbulda çalışamam ben.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: osmhlt, Hako

Sosyal Medya 25 Nis 2020 23:23 #438

• dengeegitim
  • dengeegitim Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 109
  • Teşekkür Sayısı: 37
tartanc yazan:
Hangi bölgede çalıştığınızı bilemiyorum. İstanbul da asgari ücretle çalışan yoktur. Veya olmamalıdır diye düşünüyorum.

Kim nerede çalışırsa çalışsın,emeğinin karşılığını maddi ve manevi almalı.

Kötü örnekler elbette vardır. Ama bu genellemeleri, hakaretleri, küfürleri gerektirmez.
Bir sürü çok iyi örnekler de var. Bir sürü hem de...

Sayın Tartanc, söylediklerinize katılıyorum ancak sosyal medyada yaygara koparan personeller ile birebir iletişim kurmaya çalışıyorum. Sıkıntılarını öğrenmek adına dinlemek istiyorum. Edindiğim bilgiye göre konuştuklarım arasında özellikle İstanbulda asgari ücretle çalışan hiç yok. Fakat hepsi diyor ki resmiyette asgari ücret yada 100₺ fazlası görünüyoruz. Bu personnellerin kurum sahipleride kendilerine Kçö harici para veremeyiz diye beyan etmişler. Maaşımız resmiyette gerçek tutarda görünseydi biz zaten tam maaş talep etmiyoruz diyorlar. Alırız devletten hakettiğimiz gerçek kçö tutarını oturup evde kurumların açılmasını bekleriz diyorlar.

Sosyal Medya 25 Nis 2020 23:37 #439

• waramiral
  • waramiral Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 516
  • Teşekkür Sayısı: 297
  • Başarı: -9
böyle ise tek sorun, sonuna kadar haklılar. eyvallah

ama tek sorun bu değil. çözülemeyecek mantıksızlıklar var. bazıları kendilerini öyle haksızlıklara uğramış gösteriyorlar ki inanılacak hiç bir tarafı yok. anlattıkları mantığa aykırı. geçenlerde biri 66 seans derse giriyorum haftada diyor. yuh artık.

ama gerçek mobbing ve haksızlara uğrayan arkadaşlarımın sonuna kadar arkasındayız. haklarını savunsunlar. ama bu zaman ne zam zamanı ne de covid 19 zamanı yaşanmıyordur. 12 ay 365 gün var.

buradan arkadaşlara söylüyorum. lütfen haksızlıklara uğradığınızda gerekli yerlere müracaat etmekten çekinmeyiniz. zira sahte isimlerle sosyal medyada mantıksız paylaşım yapanlarla bir değilsiniz.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc, osmhlt

Sosyal Medya 25 Nis 2020 23:39 #440

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3651
  • Teşekkür Sayısı: 2865
  • Başarı: 54
Hocam tanıdığım onlarca kurum sahibi arkadaş ile birlikte acil avansı bekliyoruz. Niçin? Bütün çalışanlarımıza destek olmak için. Ne kçö ile ne işsizlik maaşı geçinilmez.
Avans olmaz ise. Kgf ye başvurmuştuk.Yine aynı şekilde.
Önce sağlık olsun.
Sadece biz değil onlarca kurum sahibi arkadaşımız için de geçerli bu.

Olaya böyle bakmak gerekir diye düşünüyorum.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: barisltd, Mevlit
Sayfa oluşturma zamanı: 0.292 saniye
Sistem Kunena Forum