Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: GARANTİ ÜCRET

GARANTİ ÜCRET 05 May 2020 16:36 #17

• waramiral
  • waramiral Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 516
  • Teşekkür Sayısı: 297
  • Başarı: -9
- Devlet çalıyorsun demiş, sana zerre güvenmiyorum demiş kamera taktırmış.
- Utanmadan hala çalıyorsun demiş, yüz tanıma için proje geliştirmeye başlamış.

sn. arkadaş. bu böyle değil. yanlışsın. yüz tanıma yetişmediği için kamera sistemi geldi. hukuki ve temin problemlerinden dolayı. yani senin dediğin gibi değil. bunu yaptı olmadı şunu yaptı olmadı. eleştirileriniz kime neye? sektör olarak bir çok defa çalan hırsızlık yapan da yaptıran da bundan suçludur diyoruz. emin ol en fazla bizim sesimiz çıkıyor. ortalığı karıştırmak için yine bişeyler üretiyorsun yapma. herkes burada yazmıyor ama bir çoğu okuyor ve inan ki iyi anmıyor.
hırsız olan ben hırsızım demez. herkes de burada ben hırsız değilim diyemez.
her sektörde var. her yerde var. seni bu işin neresindesin? devlette çalıştığını söylüyorsun. herkes senin gibi öğretmen veya yönetici mi? burada derse girdiğinde tırnak kesen öğretmen ile canla başla eğitim için uğraşan bir mi?
o zaman tüm öğretmenler kötüdür diyelim olur mu?
herşeyi bırak bırak boşver sen bu işleri ve bildiğin varsa şikayet. zan altında bırakma. coğunluğun veya bazı kişilerin sesi olduğunu düşünüyorsun olma! hakkın adaletin sesi ol. eleştiri yap ama olumlu ve olumsuz yönleri dile getir ki provokatör olmadığını düşünüp güzelce okuyalım. yapma etme be kardeşim. ben de öğretmenim. ben kötüysem tüm öğretmenler mi kötü?
ben kurum sahibiyim. ben kötüysem hepsi mi kötü?
de ki ; arkaşdalar bazı kurumlarda böyle böyle kötü şeyler var. gerekli merciilere şikayet ettim. bu böyle olmalı bu şöyle olmalı de. şöyle sonuç aldım böyle sonuç aldım de ki, örnek alsınlar haksızlığa uğrayanlar.
de ki ücretli öğretmenlik kötü de olmaz de. de ki alkışlayalım.
de ki ; bazı kurumlar şu eğitimi böyle güzel böyle iyi veriyor de. isim de verme. bir öğretmen olarak şu yöntem denenmeli de. şöyle olmalı daha başarılı olacağına inanıyorum de. ama olumlu ve olumsuz yönleri dile getir.
söz sanatı yapıp da eleştirinin olumsuz tarafını kullanıp bunu herkese mal etme. ince düşün. rica ediyorum.

konumuz avans. nefes aldıracaktır. ama kimse bedavadan hibe falan beklemesin. işine gelen alır gelmeyen almaz. almıyorum diyenleri de merakla bekliyorum 'ben almadım almamaya devam edecem ' diye
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

GARANTİ ÜCRET 05 May 2020 16:55 #18

• gezenti
  • gezenti Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 236
  • Teşekkür Sayısı: 160
  • Başarı: 0
Dedikleriniz aslında sistem eleştirisi. Evet art niyetli davranan çok kurum oldu. Her geçen yılda azaldı ama. Biz en başından itibaren en azından sadece eğitimcilerin kurum açmasını istedik. Ticaret mevzuatı izin vermedi belki. Hoş egitimcilerde de vardır art niyetli ayrı konu. İnsanın olduğu her yerde istismar olacak bu kesin. Teknoloji ve insanın olduğu yerde de bitmeyecek bu. Hele ki gelismekte olan ulkelerde bu istismar daha fazla olur. Mümkün olduğunca azaltmak hedeflenmeli ama asla bitiremezsiniz. Diğer sektörlerde de var orada da bitiremezsiniz. Diğer sektörler yapıyor bizde yapalım kolayciligina kacmiyorum. Sistem bu diyorum. Vergi kaçırmanın türlü yolları yasalarla hazirlanmiyormu. İhale yasasi 200 küsur kez değişti. Gelişmekte olan ülkelerin sancıları bunlar. Tekrar aynı seyleri konuşmanın gereği kazanımı nedir ? Bugün bile büyük şirketler işçi çıkarırken utanmazca SGK 29 . Madde -galiba- kullanıyor. Ayıplı nedenlerle iş akdi feshedilmiştir. Falan filan neresi doğru. Asgari ücret en az verilebilecek ücrettir yasaya göre. Gördünüz mü hiç devletin bir şirketin cirosunu bakarak arkadaş iscine asgari ücret veremezsin çünkü çok kazanıyorsun diye mudahele ettiğini. Kapitalist sistem bu. Uzun uzun bir kurum ne kazanıra gerek var mı. Kimi vicdanıyla hareket eder adil paylaşır kimi yasa ne diyorsa onu paylaşır etik sorununa dönüşür. Kimi suclayabilirsiniz? Arza talebe hiç girmeyeyim. Çalışmak isteyen çok ücret az . Daha da azalacak bundan sonra bu net. Neden mi? Kurumlar açılınca öğrencilerin bir kısmı gelmeyecek aileler korumak isteyecek. Bir kısmı rapor nedeni ile devam edemeyecek. Kurumlar öğretmen çıkaracak. Piyasada öğretmen fazlası olacak. Uzar gider yani . Yani isyanınızda haklı olabilirsiniz/ haklısınız da ama isyan yeri yanlış sisteme olmalı isyaniniz kurumlara değil . Mesela MEB e . Neden en düşük ücretten sözleşme hazırlıyorsunuz diye isyan edin. Kurumların herseyine sınıfında hangi materyal bulunacağına bile karışıyorsun da bu eğitim veren öğretmenin kazancına neden mudahele etmiyorsun diye isyan edin .
Gidin sisteme isyan edin. Dediğinizz gibi burası ağlama duvarı değil
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: Obey

GARANTİ ÜCRET 05 May 2020 17:01 #19

• Obey
  • Obey Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 249
  • Teşekkür Sayısı: 75
  • Başarı: -14
Kamera neden takıldı? Yüz tanıma ne için getiriliyor?

Saydıklarınızın hepsini ifade ettiğim yazılar oldu. Hepsini ve daha da fazlasını.

Yanlış ya da doğru. Bu işin kurucuya göre, öğretmene göresi olmaz.

Ücretli öğretmenliği mi eleştirdiniz, bende eleştirdim, öğretmen bile olmadıklarını ifade ettim.

Okullarda verilen dyk'yı burada benim kadar kimse eleştirmedi. Çocuklara yarardan çok zarar verdiğini söyledim.

Özel eğitimle alakası olmayan kadroluları mı eleştirdiniz. 3600 çıksa da hepsi emekli olsa, biz de bu kötü imajdan kurtuluruz dedim.

Her sektörde var... Her sektörde var diye savunma mı olur gözünüzü seveyim yapmayın.

Ben böyleyim demez, demesin zaten. Böyle demek bir şey ifade etmiyor. Sadece yanlışı, doğruyu görsün, göstersin. Böyle yapanlar var diyebilsin. Öğretmen derste tırnak mı kesiyor? Söyle, kendi meslektaşları ayıplar zaten.

Burada yazan bir kul arkadaş vardı. Sahaya çıktığını ifade etmişti bir yazısında. Ona verdiğim cevabı hatırlatayım.

Obey yazan:
Kurucu kıymet biliyor diye yaptığınızı söylediğiniz şeyler etik değil. Hele ki taramaya çıkmak başlı başına yanlış bir yöntem iken, kendisine eğitimci diyen birinin bunu yapması ve iyi bir şeymiş gibi burada anlatması büyük problem. Anlattıklarınız kurucunun kıymet bildiğini değil, kurum içinde sadece çıkar ilişkisi olduğunu gösterir. Sadece çıkar ilişkisi olan bir yerde de eğitimden bahsedilmez. Burada kurucuların yaptığı yanlış şeylerden bahsederken, eğitimcilerin bu söylemlerle ortaya çıkması çok hatalı. Doğru dediğiniz şey, herkes için doğru olmalı. Meslektaşınız olarak bu söylemleriniz beni çok üzdü.

İşin özüne gelecek olursak, eleştirmem sizleri rahatsız edebilir.
Ama, haksızlık ettiğimi, yanlış bir şey söylediğimi ifade ediyorsanız, söyleyecek bir şey yok. Gerçekleri bilerek, görerek hala susuyorsanız, göz yumuyorsanız o da sizin ayıbınız...
Öğretmen bir kandile benzer, kendini tüketerek başkalarına ışık verir.

GARANTİ ÜCRET 05 May 2020 17:08 #20

• Obey
  • Obey Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 249
  • Teşekkür Sayısı: 75
  • Başarı: -14
gezenti yazan:
Dedikleriniz aslında sistem eleştirisi. Evet art niyetli davranan çok kurum oldu. Her geçen yılda azaldı ama. Biz en başından itibaren en azından sadece eğitimcilerin kurum açmasını istedik. Ticaret mevzuatı izin vermedi belki. Hoş egitimcilerde de vardır art niyetli ayrı konu. İnsanın olduğu her yerde istismar olacak bu kesin. Teknoloji ve insanın olduğu yerde de bitmeyecek bu. Hele ki gelismekte olan ulkelerde bu istismar daha fazla olur. Mümkün olduğunca azaltmak hedeflenmeli ama asla bitiremezsiniz. Diğer sektörlerde de var orada da bitiremezsiniz. Diğer sektörler yapıyor bizde yapalım kolayciligina kacmiyorum. Sistem bu diyorum. Vergi kaçırmanın türlü yolları yasalarla hazirlanmiyormu. İhale yasasi 200 küsur kez değişti. Gelişmekte olan ülkelerin sancıları bunlar. Tekrar aynı seyleri konuşmanın gereği kazanımı nedir ? Bugün bile büyük şirketler işçi çıkarırken utanmazca SGK 29 . Madde -galiba- kullanıyor. Ayıplı nedenlerle iş akdi feshedilmiştir. Falan filan neresi doğru. Asgari ücret en az verilebilecek ücrettir yasaya göre. Gördünüz mü hiç devletin bir şirketin cirosunu bakarak arkadaş iscine asgari ücret veremezsin çünkü çok kazanıyorsun diye mudahele ettiğini. Kapitalist sistem bu. Uzun uzun bir kurum ne kazanıra gerek var mı. Kimi vicdanıyla hareket eder adil paylaşır kimi yasa ne diyorsa onu paylaşır etik sorununa dönüşür. Kimi suclayabilirsiniz? Arza talebe hiç girmeyeyim. Çalışmak isteyen çok ücret az . Daha da azalacak bundan sonra bu net. Neden mi? Kurumlar açılınca öğrencilerin bir kısmı gelmeyecek aileler korumak isteyecek. Bir kısmı rapor nedeni ile devam edemeyecek. Kurumlar öğretmen çıkaracak. Piyasada öğretmen fazlası olacak. Uzar gider yani . Yani isyanınızda haklı olabilirsiniz/ haklısınız da ama isyan yeri yanlış sisteme olmalı isyaniniz kurumlara değil . Mesela MEB e . Neden en düşük ücretten sözleşme hazırlıyorsunuz diye isyan edin. Kurumların herseyine sınıfında hangi materyal bulunacağına bile karışıyorsun da bu eğitim veren öğretmenin kazancına neden mudahele etmiyorsun diye isyan edin .
Gidin sisteme isyan edin. Dediğinizz gibi burası ağlama duvarı değil

Dediklerinize katılıyorum. Gerçekten doğrucu bir yaklaşımla yazmışsınız. Tek bir noktaya takıldım. Gidin MEB'e isyan edin kısmına. Bunu yapıyorlar zaten. Cimere binlerce şikayet gitti belki de. Ama bu durum, buradaki bazı kişileri rahatsız ediyor. Kaçırdığınız kısım burası. Bu yapılanı kötü bir şeymiş gibi lanse ediyorlar. Onlara da benzer tepkiyi vermenizi dört gözle bekliyorum...
Öğretmen bir kandile benzer, kendini tüketerek başkalarına ışık verir.

GARANTİ ÜCRET 05 May 2020 18:08 #21

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Obey yazan:
Yıllardır bu işin böyle devam etmemesi gerektiğini söylüyorsunuz, onu da anladım. Ama neden böyle devam etmemesi gerektiğini net olarak söyleyemiyorsunuz. Madalyonun diğer yüzünü de görüyorsunuz, ama bu durumdan hiç bahsetmiyorsunuz.
.

Bunu gayet net söylüyorum.

Mevcut sistemin suistimale açık olduğunu, iyi olanları yok edip kötülerin önünü açtığını belki de 2005'den yani MEB'e devredildiğimizden beri söylüyorum. MEB'in nitelik kavramını yerle bir ettiğini, tüm mevzuatı "suistimali önleme" mantığı üzerine oturttuğunu söylüyorum.

Açık konuşayım, aylık toplu ödeme almak hepimizin işine geliyor. Ama bu gidişatın bizi getirdiği nokta göz ardı edilemez.

Nasıl ki her öğretmen iyi, mükemmel, aynı derecede yetkin olamazsa kurumların da hepsinin her yönden dürüst, ahlaklı, işini iyi yapan kurumlar olduğu söylenemez. Siz beni yeterince tanımıyorsunuz. Defalarca köy köy gezip tarama yapılmasını da, çocukların anne babaları olmadan servisle toplanmasına da, veli adına rapor çıkarılmasına da, özel eğitim sertifika kursu açılmasına da, buna benzer pek çok konuya itiraz ettim. O yüzden arkadaşlar beni pek tasvip etmezler.

Ama yabancıların bir sözü var: "Niyetini söyle, sonucunu söyleyeyim" diye... MEB'in bizi getirdiği nokta bu! Bugün yaşanan sorunların %90'ı sistem sorunudur. Çünkü eğitim değil, para ön plandadır.

Yeniden sistem tartışmalarına girmek de istemiyorum. Ama yetti artık. Gerçekten bitirsinle ödemeleri falan. Bakın, bu işte sizin o şikayet ettiğiniz kesimler bir anda dökülür gider. Sadece mesleği olanlar bu işi yapar.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.

GARANTİ ÜCRET 05 May 2020 18:14 #22

• gezenti
  • gezenti Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 236
  • Teşekkür Sayısı: 160
Şikayet etmek en doğal haktır. Şikayet edeni suçlayanı elestiririm kinarim kim olursa olsun. Ama şikayet de mesnetli ve bireysel olsun toptancı bir yaklaşımla olmasın. 20 yıllık özel egitimciyim. 8 yılı hariç hep özel kurumum oldu. Biz yapamıyoruz tüccarlar yapsın diye bıraktığım bir 8 yıl var. İşini yanlış yapan hep olacak bir ayıklanmayi kim istemez . 2010 yılında kurumunu devrederken tek ölçütüm vardı alacak kişi eğitimci olsun. Öyle de yaptım. Alan kişi 6 ay sonra 40 öğrenciyi diğer kurumuna geçirerek kurumu bir servis firmasına sattı. Aldığının %30 üzerinde bir rakamla . Pismanmi oldum hayır ruh sağlığım için devretmiştim rahatladım. Ben şimdi de işimi doğru düzgün yapmaya çalışıyorum. Genel olarak özelleştirmeye karşıyım. Kamucuyum. Devlette her kademede calistim. Liyakatsizligin egemen olduğu bir yerde işimi doğru düzgün yapamıyorum . O yüzden ozeldeyim. Piyasa yani. Ve bu piyasanın da kuralları var. Her ne kadar kendi kurumumda esnetmeye çalışsam da bu böyle. Ancak şu an yaşanan normal bir süreç değil. Neticede bir özel eğitimci olarak düşüncem bu çocukların öncelikli ihtiyacı sosyalleşme ve bu merkezlerle sağlanıyor bir parça . Bana sorarsan eğitim 2. Planda olmalı. Bu cocuklarin evden çıkıp bir yerlere gitmeleri bile büyük bir şey. Eğitimin niteliği ve kalitesi çok sonraki konu değil mi? Biz bunu kendi meslektaslarimizdan yakinen biliyoruz. Benim bulunduğum ilçede 2 özel eğitim okulu var biri eğitim uygulama diğeri özel eğitim mesleki eğitim. Özel eğitimci meslektaşlarım rahat olan mesleki eğitim merkezini doldurmuşlar . Eğitim uygulama da 56 kişi ucretli ogretmen diğerinde 28 özel eğitimci kadrosu full dolu. Anlatabildim mi. Bu pandemi sürecinde Bu kurumlar için bir yol haritası şart. Eğriliği doğruluğu -eğer çözülmek isteniyorsa - sonraki mesele. Bu avans vb palyatif tedbirlerle çözülmez . Bu yüzden garanti ücret talep edilmeli düşüncesindeyim. Avans a başvurmak meselesi. Bu kimseye özel taninan bir hak değil. Ben kaygılarımi gözününe alarak -bir kaç ay sonrası olası tekrar zorunlu tatiller- ve ekonomik durumuma bakarak basvuruurm veya başvurmam. Ama en nihayetinde kar tatili kış tatili yaz tatili
rapor tatili hastalık tatili sürdürülebilir olan
mütevazı bir garanti ücret.

GARANTİ ÜCRET 05 May 2020 18:34 #23

• Special education
  • Special education Kullanıcısının Avatarı
  • Kıdemli Uye
  • Gönderiler: 48
  • Teşekkür Sayısı: 38
kişi başına düşen milli gelir zannederim şuan 8 bin dolar civarında devletimizin bu gelir düzeyiyle özel eğitime desteği kesme lüksü yoktur zaten bu çağrınında yükseldiği tabanda bir karşılığı yoktur.

GARANTİ ÜCRET 05 May 2020 18:49 #24

• Kral06
  • Kral06 Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 84
  • Teşekkür Sayısı: 49
  • Başarı: -1
Orhan bu dediklerini yapan kurumları biliyorsan şikayet et kardeşim. Ağzından salyalar akıtarak burada kuduz köpek gibi kurumlara saldırma hakkın yok. Ben soyl3diklerinin hiç birisini yapmıyorum yapan kurumda tanımıyorum. Ahlaksızca edepsizce ithamlarda bulunup insanların günahına girme. Benim ajitasyon falan yaptığım yok paşam. Hayatin gerçeği bunlar. Sen söyle bakalım artış hangi bir öğrencini doktor kontrol kontrolune götürdün hangi öğrencini gecenin bir yarısı yolda kalmış ailesiyle köylerine goturdun he ???
Senin kurumlarda ne gibi kötü anıların var bu kadar kin nefret dolusun kurumlara. Dediğim gibi inşallah kapatırlar yada desteği keserler herkez yoluna bakar sende rahat rahat takılır atanamayan sertifikalı arkadaşlarına önderlik etmeye devam edersin.
Şunu söyleyeyim ilk kaçacak ilk ortadan kaybolacak kişi sensin şu ortamlardan.
Son Düzenleme: 05 May 2020 18:51 yazan Kral06.
Sayfa oluşturma zamanı: 0.391 saniye
Sistem Kunena Forum