Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: Sessizlik niye

Sessizlik niye 20 Oca 2022 12:58 #129

• garip
  • garip Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 951
  • Teşekkür Sayısı: 383
  • Başarı: -55
eğitimde kdv oranı yüzde 1 olarak belirlenmiş, önümüzdeki hafta meclise geliyormuş. ben bu kdv işlerinden çok anlamam ama o zaman 2022 zammı yüzde 35-7= yüzde 28 mi olacak bu durumda?
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Sessizlik niye 20 Oca 2022 14:23 #130

• türkiyem
  • türkiyem Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 813
  • Teşekkür Sayısı: 239
  • Başarı: 0
Sen niye anlamazsın ki garip hocam , kurum sahibi değilmişsin gibi bazen davranıyorsunuz :! KDV de evet yüzde 1 olma konusunu zaten öngörebiliyordu herkes …

Sessizlik niye 20 Oca 2022 14:29 #131

• garip
  • Platin Uye
ben kurum sahibi değil yöneticiyim. daha önce kdv yüzde 1'e düştüğünde bu düşüşü savunmuştum ama benim dışımda herkes düşmesin diyordu. o tartışmaya dayanarak anlamıyorum bu işlerden dedim. muhasebecimize sordum, çok fazla harcamanız olmadığı için sizin için avantaj demişti. gerçekten anlamam, örneğin elmas, pırlanta, yat ve teknede ötv yokmuş, bunu da anlamıyorum!

Sessizlik niye 20 Oca 2022 14:46 #132

• gezenti
  • gezenti Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 236
  • Teşekkür Sayısı: 160
  • Başarı: 0
Kurumlar için dezavantaj. %7 lik gelir kaybı olur. Şöyle ki servis aracınız aylık 10000 tllik yakıt alıyor. Siz bunun %18 ini KDV den düşüyorsunuz. Yada elektronik kırtasiye giderleriniz oluyor. KDV tutarı kadarını kestiğiniz faturada mahsup ederdiniz. 100000 tl KDV dahil fatura kesen kurum kdv haric 92580 tllik faturalandirma yapmıştır. %1 e düşünce faturanız kdv dahil 93500 olur. Mazot ve diğer giderlerinize sektörüne göre %8-18 kdv ödemeye devam edersiniz. 100 bin lik faturada 6500 tl kayıp.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: garip

Sessizlik niye 20 Oca 2022 15:00 #133

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
garip yazan:
kdv yüzde 1'e düştüğünde bu düşüşü savunmuştum ama benim dışımda herkes düşmesin diyordu. o tartışmaya dayanarak anlamıyorum bu işlerden dedim. muhasebecimize sordum, çok fazla harcamanız olmadığı için sizin için avantaj demişti.

Kurum için yaptığınız alışverişlerin genelde KDV oranı %18. Bunu normalde aldığımız MEB ödemesinin KDV'sinden mahsup edebiliyoruz. Eğer KDV %1 olursa MEB'den alacağımız para %7 oranında düşecek ama satın aldığımız ürünlerin KDV'sini mahsup edemeyeceğiz. KDV alacaklı duruma düşeceğiz %7 olmasa da %5-6 kaybımız olur.

Teorik olarak(!) KDV alacağını vergi dairesinden talep edebiliriz ama bunu sıkıntısız alabilen olduğunu ne gördüm, ne duydum daha.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.

Sessizlik niye 20 Oca 2022 15:12 #134

• garip
  • Platin Uye
eğitimle birlikte kırtasiye, gıda vb ürünlerde de kdv yüzde 1'e düşeceği için servis masrafı olmayan kurumlar için yüzde 1 kdv avantaj olur. hele bizim gibi sgk ve vergisini yapılandırdığı ya da geç ödediği için durmadan gecikme faizi ödeyen kurumlara da avantaj sağlar. örneğin 100.000 tl'lik faturada 8000 tl kdv'yi ödemek zor olabilir ama yüzde 1=1000 tl zorlamaz. burdan bakınca da böyle görünüyor.

Sessizlik niye 20 Oca 2022 15:20 #135

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
garip yazan:
eğitimle birlikte kırtasiye, gıda vb ürünlerde de kdv yüzde 1'e düşeceği için servis masrafı olmayan kurumlar için yüzde 1 kdv avantaj olur..

Temel gıda dışındaki ürünlerde KDV oranını düşüreceklerini sanmıyorum. Hatta gelecek düzenlemeyle ödeyeceğimiz KDV oranının artma olasılığı bile var. :) Elektrikte de Kademeli tarife ile az elektrik kullanan vatandaş indirimli ücretten yararlanacak dediler ama neredeyse herkese bindirim geldi. :)

Devletin ciddi şekilde vergi gelirine ihtiyacı var ve bu gelirin neredeyse üçte birini KDV'den elde ediyor. Kolay vazgeçilecek bir tutar değil.

Temel ihtiyaç malzemelerinde yapılacak KDV indirimi ise zaten bize çok fazla avantaj sağlamaz. Kurumların yemek parası giderinin %5'ini bile oluşturmaz. Kırtasiyede çok indirim olacağını sanmam ama o da çok ciddi bir tutar oluşturmuyor.

Diğer taraftan fatura ile kira ödeyen, araç alan, çok yakıt tüketen, başkalarından faturalı hizmet alan, alet edevat alan vs. kurumların ister istemez zararı olur. Bu maliyetlerin hiç birinin KDV iadesinden yararlanamaz.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.

Sessizlik niye 20 Oca 2022 16:08 #136

• garip
  • Platin Uye
sorumun yanıtını aldım, 2022 zammı yüzde 28'e gerileyecek.
Sayfa oluşturma zamanı: 0.339 saniye
Sistem Kunena Forum