Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Forum kuralları dahilinde bulunan her konuda yazışabilirsiniz.

BAŞLIK: Sessizlik niye

Sessizlik niye 19 Oca 2022 13:34 #121

• garip
  • garip Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 951
  • Teşekkür Sayısı: 383
  • Başarı: -55
ya bırakın şimdi hazır parayı bırakamama uğruna, benim işçim, benim köylüm aldığı parayı cebe atar muhabbetini. hangi parayı? ortada nakit para olmayacak ki, tıpkı istanbulkart, izmirimkart gibi kartlar olacak. bakanlık icmal olarak mal müdürlüklerine yaptığı aktarmayı bu kez bireysel olarak velilerin "eğitimkart"larına yapacak. buradan hırsızlık olur mu? tabi ki olur, kurumla anlaşırsa olur. yani yine kurum faktörü olacak işin içinde şimdiki gibi. o nedenle vatandaşı suçlamayın, doğmamış çocuğa don biçmeyin, size gelip para pazarlığı yapan veliyi kapıdan içeri almayın eğer dürüst, namuslu, onurluysanız...
ha bir de bir müjde vereyim bu konu açılmışken, dün yazdığım gibi üst gelir grubunun ödeneğinin kesilmesine yönelik çalışma başlatılmış, tıpkı bakım aylığı gibi olacak, gelir durumuna bakılarak özel eğitim desteği verilecek. muhtemelen bu çalışmayla birlikte ödeme de aileye yapılacak. şimdilik plan ve tasarı aşamasında ama her an her şey olabilir, hiçbir şey de...
Son Düzenleme: 19 Oca 2022 13:39 yazan garip.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Sessizlik niye 19 Oca 2022 14:32 #122

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
garip yazan:
ha bir de bir müjde vereyim bu konu açılmışken, dün yazdığım gibi üst gelir grubunun ödeneğinin kesilmesine yönelik çalışma başlatılmış, tıpkı bakım aylığı gibi olacak, gelir durumuna bakılarak özel eğitim desteği verilecek. muhtemelen bu çalışmayla birlikte ödeme de aileye yapılacak. şimdilik plan ve tasarı aşamasında ama her an her şey olabilir, hiçbir şey de...

Gelir durumuna göre ödeme yapılması da yanlış olur. Aylık kişi başı geliri 1000TL olana eğitim ücreti var, 1001TL olana hiç yok gibi bir yaklaşım sosyal adaletsizliğe yol açar.

Burada doğru olan seans ücretlerinin serbest bırakılması ve yine asgari bir tutarın aileye verilmesi. Verilen ücretle bedava servis, rapor vs yapacak kurumlar yine olacaktır. Seans ücretleri serbestken de pek çok kurum 1TL fark almadan bu işi yapıyor, hatta içlerinde veliye yakacak yardımı yapan bile çıkıyordu. Yine çıkar. Farklı hizmet almak isteyen de elini cebine atar. Gelir seviyesi düşük ailelere ayrıca yol parası da verilebilir.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.

Sessizlik niye 19 Oca 2022 14:56 #123

• scayking
  • scayking Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 265
  • Teşekkür Sayısı: 233
  • Başarı: 3
Kominizm tam tersi herkesin sabit bir ucrete mahkum edilmesi degil mi ben mi yanlış biliyorum.

Sessizlik niye 19 Oca 2022 15:01 #124

• garip
  • Platin Uye
velilerle para alışverişine giren kurumlar hadi işin ahlaki ve yasal boyutunu geçtik de ekonomik olarak nasıl hallediyorlar anlamış değilim. muhtemelen gelmeyen öğrenciye karşılık 1500-2000 tl'ye diploma kiralayıp, ya da öğretmeni part time çalıştırıp bir şekilde gelir-gider dengesini formüle etmeye çalışıyorlar. bir tanesi çıksın açıklasın lütfen.
bundan 10 yıl kadar önce izmir'İn en büyük ilçesinin mal müdürü emekli olup eline geçirdiği izmir'deki 2022 özürlü aylığı alan ve özel eğitime devam eden engelli bireylerin listesiyle, izmir'in bu sektördeki en şaibeli ismini de yanına alarak gaziemir'de bir fabrika deposunu özel eğitim merkezine çevirdiler. tüm aileleri arayıp ya da ziyaret ederek (özel eğitim literatüründe bu ahlaksızlığa alan taraması adı veriliyor ya) her bir aileye o günün parasıyla aylık 100 tl teklif ettiler. bizden de 3-4 aile onların yalanlarına kanarak ayrıldı. ailelere giderken söyledim en fazla 2 ay alırsınız sonra döndüğünüzde sizi geri alamayız diye. yanılmışım yalnızca bir ay 100 tl verebildiler, sonrası malum... yani demek istediğim aileye para vererek falan isterseniz 1000 öğrenci kaydedin yine altından kalkamazsınız. bunları geçelim. garanti paradan vazgeçememek uğruna bunun arkasına sığınmayalım. bu ücretlerle kurumu ayakta tutan zaten ekonomi dalında nobele adaydır.
üst gelir grubuna ödeme yapılmaması konusunda ciddi bir çalışma var. oradan kısılan diğer öğrencilerin eğitim hizmetine aktarılacaksa olabilir. hiç bir geliri olmayan ya da asgari ücretle 5-6 kişinin geçindiği aileyle jeepli, 3 yaşındaki otizmli çocukla, 50 yaşındaki zihinsel engelli aynı kategoride olmamalı diye düşünüyorum.

Sessizlik niye 19 Oca 2022 15:26 #125

• hida
  • hida Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • oldum diyen solmustur
  • Gönderiler: 124
  • Teşekkür Sayısı: 12
  • Başarı: -2
bildiklerimi ve yaşayıp gördüklerimi simdi buraya yazsam yapılan hırsızlığı yaymış kötülüğü geniş bir halkaya öğretmiş olacağım. nasilki ilsis mebbise donusup bakanlık teftisleri yapılıp bir cok kurum ceza ve kapatılmaya gidildiyse yine bu şekilde yapilsa aniden oyle su ogrencileri hazirla gelip bakacagim deyip zaten denetleyenin isi basindan asmis nasil.bir sağlıklı denetim olacak.
Sev Kardeşim

Sessizlik niye 19 Oca 2022 15:26 #126

• cemkilinc
  • cemkilinc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 1051
  • Teşekkür Sayısı: 343
  • Başarı: -1
scayking yazan:
Kominizm tam tersi herkesin sabit bir ucrete mahkum edilmesi degil mi ben mi yanlış biliyorum.

Sermaye emeği sömürüyor yazmanıza istinaden yazdım. Sonuçta kendi binasında hizmet verenlere bu binalar gökten inmiyor. Belli bir yatırımın emeğin ürünü.
Örneğin siz de bir sermaye ortaya koyarak kurum açtınız ve insanları çalıştırıyorsunuz. Sermayesi olmayanlar sizin kurumunuzda çalışmak zorunda. O zaman çalışanlarda şunu diyeblir (ki diyorlar); Sermaye emeği sömürmesin. "Özel özel eğitim kamulaştırılsın maaşlarımızı devlet versin." vs

Sessizlik niye 19 Oca 2022 15:45 #127

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
garip yazan:
velilerle para alışverişine giren kurumlar hadi işin ahlaki ve yasal boyutunu geçtik de ekonomik olarak nasıl hallediyorlar anlamış değilim. muhtemelen gelmeyen öğrenciye karşılık 1500-2000 tl'ye diploma kiralayıp, ya da öğretmeni part time çalıştırıp bir şekilde gelir-gider dengesini formüle etmeye çalışıyorlar. bir tanesi çıksın açıklasın lütfen. .

Benim her zaman savunduğum şey MEB'in drakoniyan yöntemleriyle bu sektörde yolsuzluk, hırsızlık algısının asla düzelmeyeceği...

KAmera olmuş, el basması olmuş, başka şey olmuş. İsterse MEB her kuruma bir denetçi atasın, bunlar kapıya oturup gelen gidenin kaydını tutsun. İşin suyunu çıkarmak isteyen bir kurum yine bunları da aşar. MEB'in parasal ve kırtasiye bazlı denetlemesi dışında hizmet vasfını ölçtüğü hiç bir şey yok. Zaten bunu MEB ölçemez! Hizmet alan kişinin ölçmesi gerekir.

Bugün bir Iphone veya Samsung'u büyük marka yapan şey katalogda yazan özellikleri değildir. Onda bir fiyatına satılan uyduruk bir çin malı telefonun da kataloğunda aynı özellikler yazıyor olabilir. Ama kullanıcı açısında 2 telefon bir değildir.

Yani devletten aynı ücreti tahsil eden kurumlardan bazıları bu parayla kar da edebilir. Bu şaşırtıcı bir şey değil. Daha önce gezenti arkadaşın söylediği gibi 300 çocuklu kurumu 20 kişilik personelle yürüten, o personele de verebileceği en alt ücreti ödeyen, mevzuatın şartlarını yerine getirip paramı alayım yeter diyen kurum ciddi şekilde para kazanabilir.

İşin kötü tarafı, MEB hepimizi o yola doğru itiyor. Bu şartlarda bence yaptığı ödeme bile anlamsız. Verimsiz bir sisteme gereğinden fazla para ödüyorlar.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: garip

Sessizlik niye 19 Oca 2022 17:20 #128

• garip
  • Platin Uye
yıllardır yazıyoruz, gelen bakanlık müfettişlerine ya da toplantılarda, çalıştaylarda yetkililere söylüyoruz bu sistem bir dipsiz kuyudur, ödeneklerin belki yarısı eğitim dışında birilerinin cebine gidiyor, bu kaynak israfını durdurun, birilerinin cebine giden milyonlar, milyarlar çocukların eğitimine yönlendirilsin vs vs vs . her seferinde aldığımız yanıt, evet biliyoruz, haklısınız, gerekli düzenlemeler yapılacak falan filan, sonuç aynı tas aynı hamam...
benim hiçbir umudum kalmadı. bunların klasik "hepimiz aynı gemideyiz" söyleminden ve de o gemiden çıkmak kurtulmak istiyorum. benim gibi düşünenler varsa, aileleri de yanımıza alarak bir araya gelelim, eminim zam zamanı kapıyı aşındıranlardan daha çok kazanım elde ederiz.
sn barış, bu hafta sonu ankara'ya yapacağım ziyareti hava koşulları ve yanına gideceğim kişinin covid olması nedeniyle 12-13 şubata erteledim, o tarihte ankara'nın ayazında çoban ateşini yakalım; neyimiz kaldı ki kaybedecek zincirlerimizden başka...
Son Düzenleme: 19 Oca 2022 18:31 yazan garip.
Sayfa oluşturma zamanı: 0.338 saniye
Sistem Kunena Forum