Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Sitemizden Duyurular

BAŞLIK: YENİ STANDARTLAR YÖNERGESİ

YENİ STANDARTLAR YÖNERGESİ 17 Tem 2014 16:26 #1

• kdrcalis
  • kdrcalis Kullanıcısının Avatarı
  • Altın Uye
  • Gönderiler: 162
  • Teşekkür Sayısı: 198
  • Başarı: 2
YENİ STANDARTLAR YÖNERGESİNE GÖRE;
*Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, bahçesi bulunan ve müstakil binalarda açılır.
**Bireysel eğitim odası: En az 2 oda ve odalar 10 m2 olmalıdır. Her odaya bir kontenjan verilir.
***Oyun bahçesi: Merkezlerde binaya verilecek toplam öğrenci kontenjanı ile orantılı büyüklükte bahçe bulunmalıdır. Bahçe alanı her bir birey için en az 1,5 m2 alan düşecek şekilde olmalıdır. İsteğe bağlı olarak ayrıca bahçe içerisinde kum havuzu, oyun parkı ve benzeri alanlar bulundurabilir.
****Merkezlerde, rampa, dikey engelli lifti veya güvenlik tedbirleri alınmış benzeri erişim imkânları kullanılarak koridor, lavabo, sınıf ve bahçe gibi ortak kullanım alanlarını tekerlekli sandalye ile dolaşmayı
sağlayacak şekilde düzenlenir. Engelli rampalarının eğimleri yürürlükteki mevzuata uygun olmak şartıyla en fazla % 6 olmalıdır.
*****Binanın zemin katının dışında katı bulunan kurumlarda veya binanın zemin katı dışında kurum açılacak binalarda asansör bulunması gerekir. Asansörün engelliler için Türk Standartları Enstitüsünün belirlediği standartlara uygun olması zorunludur.

İLK GÖZÜME ÇARPANLAR BUNLAR. HAYIRLISI OLSUN. ARTIK ÖZEL EĞİTİM AÇMAK ZORLAŞMIŞ, YERLEŞİM VE KONTENJAN DEĞİŞİKLİĞİ YAPMAK MÜMKÜNSÜZ HALE GELMİŞTİR.
Son Düzenleme: 18 Tem 2014 10:22 yazan kdrcalis.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: barisltd

YENİ STANDARTLAR YÖNERGESİ 17 Tem 2014 18:45 #2

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3651
  • Teşekkür Sayısı: 2865
  • Başarı: 54
Bir şekilde kapatacaklar. Ve yeni açılışları da çok zor hale getirdiler.

Sistematik bir saldırı var. Pek çok kişi farkında değil henüz.

Daha önce de yazmıştım; hepimizi ciddi bir borçla bataklığa sürüklüyorlar. Farkında mısınız?

YENİ STANDARTLAR YÖNERGESİ 17 Tem 2014 20:28 #3

• sabri
  • sabri Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 98
  • Teşekkür Sayısı: 56
  • Başarı: 0
Hem saat başı damar okutacak diyorlar, hem bahçe olacak diyorlar, hem sosyal faaliyet yapiın diyorlar hem damar okutun diyorlar...Biz bu çocukları hangi ara bahçeye çıkaracağız, hangi ara sosyal faaliyet yaptıracağız..Ya bu tam bir aymazlık..eskiden yönetmelik ve yönergeler çıkmadan taslakları çıkardı da itiraz edilebilsin.Evet sayın tarnanc a katılıyorum sistematik bir şekikde bizi kapatmaya zorluyorlar.

YENİ STANDARTLAR YÖNERGESİ 17 Tem 2014 21:01 #4

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
Mikemmel olmuş... Vatana millete hayirli olsun. 10m2 den küçük odalarınızı artık bozar bozar harcarsınız. :)

Her yeri 10m2'ye bağlamışlar. 10m2 yetmiyor, ayrıca 7m3 hava olacak.

Grup odaları 15m2...

Engellilerin erişimine yönelik her türlü tedbir alınacak.

Eski kurumlar devam. Ama program değişikliği yapanlar yanacak. Kontenjan arttırımına yönelik değişikliklerde yeni yönergeye uyulacak.

Yönergede bir açık var. Koruma altına alınmış eski bir binayı kullanıyorsanız hiç bir şart yok. :)

Tam anlamadığım bir durum var. Kontenjanı arttırmak değil de, azaltacak değişiklik yapınca acaba yine bu şartlar istenilecek mi? :)

Detaylı okumak isteyenler için: ookgm.meb....ergesi.pdf

E, artık öem açmak isteyen kendi binasını kendi yapar herhalde. Bu şartlara dörtdörtlük uyacak yer bulmak her zaman mümkün değil. Herkesin de elindeki kontenjan ve programlarla yetinmesi gerekiyor.

Aslında üstü kapalı olarak pek fazla yeni kurum açılmasın, eskiler de aşındıkça kapansın gibi bir şey olmuş.
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Son Düzenleme: 17 Tem 2014 21:04 yazan barisltd.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: tartanc, songulmavi

YENİ STANDARTLAR YÖNERGESİ 17 Tem 2014 21:46 #5

• tartanc
  • tartanc Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Herşey neye layıksa ona dönüşür.
  • Gönderiler: 3651
  • Teşekkür Sayısı: 2865
  • Başarı: 54
Sayın Barış;

Üstü kapalı değil,çok açık olarak söylüyorlar.

YENİ STANDARTLAR YÖNERGESİ 17 Tem 2014 22:52 #6

• barisltd
  • barisltd Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Cats bite!
  • Gönderiler: 2509
  • Teşekkür Sayısı: 2514
  • Başarı: 10
tartanc yazan:
Üstü kapalı değil,çok açık olarak söylüyorlar.

Çok fesatsın. :)

Hiç bizim kötülüğümüzü isterler mi? Herşey çok güzel olacak. :)

Aslında bahçe ve asansör dışında çok ciddi bir değişiklik yok. Ama benim asıl merak ettiğim, MEB'in kendi kurumlarında bu standartları ne zaman getireceği...
It is better to be hated for what you are than to be loved for what you are not.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: gulumse, tartanc, ozeltercih ve bu kullanıcının diğerlerinden 2 teşekkürü var

YENİ STANDARTLAR YÖNERGESİ 18 Tem 2014 09:08 #7

• SerdarEGER
  • SerdarEGER Kullanıcısının Avatarı
  • Tecrubeli Uye
  • Gönderiler: 95
  • Teşekkür Sayısı: 36
  • Başarı: -1
Bahçe şartı çok gereksiz. Nereden biliyorum derseniz, bizde 7 yıldır var. Etkinlik yapmak için biz düğün salonunu tercih ediyoruz. Ses sistemi ve hava şartları düşünüldüğünde çok daha mantıklı ve verimli oluyor.Bireyler seanslarını tamamladıktan sonra servislerle geri gittikleri için bahçe çoğu zaman öksüz kalıyor.

YENİ STANDARTLAR YÖNERGESİ 18 Tem 2014 12:08 #8

• kurs2
  • kurs2 Kullanıcısının Avatarı
  • Platin Uye
  • Gönderiler: 428
  • Teşekkür Sayısı: 256
  • Başarı: 4
Sanırım standartlar yönergesinde yeniden düzenlemeler yapılacak.sitede pasif duruma geçmiş..
Sayfa oluşturma zamanı: 0.275 saniye
Sistem Kunena Forum